Boris’in Havaalanına Parlamentodan Veto

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ın kente yeni havaalanı projesi vekiller tarafından reddedildi. Projeyi reddeden vekiller, Heathrow Havaalanı’na iki yeni pist yapılmasını tavsiye etti.

İngiltere’nin başkenti Londra’nın Belediye Başkanı Boris Johnson, ‘Boris Adası’ olarak anılan havaalanı projesini milletvekillerine kabul ettiremedi. Parlamentonun Ulaşım Komitesi, Thames Nehri’nin ucuna yeni bir havaalanı inşa etme planına pahalı olacağı ve çevredeki doğal hayata zarar vereceği gerekçesiyle itiraz etti. Ayrıca, havaalanının şehre ulaşımını sağlamak için yapılması gereken altyapı çalışmalarının maliyetinin çok yüksek olacağı belirtildi. Komite, yeni bir havalanı yerine Heathrow Havalanı’na iki yeni pist daha yapılması gerektiğini savundu. Komite’nin başkanı Louise Ellman, “Ulaşım altyapısı için büyük bir kamu yatırımı olmadan Londra’nın doğusuna yeni bir havaalanı yapılmasının imkansız olduğu sonucuna vardık.

‘Doğaya zarar verecek’

İncelememiz sırasında, havaalanının bölgedeki doğal hayatı da kötü yönde etkileyeceğini gördük” dedi. Ellman, şimdilik iki piste sahip olan Heathrow Havaalanı’nın genişletilmesini savundu. Ancak bölge halkının ses kirliliği nedeniyle bu duruma itiraz edeceği düşünülüyor.

Johnson’ın da Komite’nin açıklamasına yanıtı gecikmedi. Johnson, dört pistli ‘Boris Adası’nın Londra’nın havaalanı sorununa tek çözüm olacağını söyledi. Londra Belediye Başkanı, “Heathrow’un pistlerini iki katına çıkarmak, komitenin yüz binlerce Londralıya el hareketi çekmesi anlamına geliyor. İngiltere ve Londra’nın 24 saat boyunca baskı yaşamadan rahat bir şekilde işleyecek bir havaalanına ihtiyacı var. Bu da sadece Londra’nın doğusunda mümkün” dedi. BBC yayın kuruluşuna konuşan Johnson, “Heathrow’un pistlerinin iki katına çıkması milyonlarca insanı kabul edilemez düzeylerde ses kirliliğine maruz bırakacak. Ayrıca iki yeni pist yerine, Londra’yı biraz daha doğuya doğru taşımak bile daha ucuza gelir” diye ekledi. Heathrow’a inşa edilmesi planlanan iki yeni pist 2030’da bitecek, 8 milyar ila 12 milyar sterline mal olacak. Ellman ise ‘Boris Adası’nın 30 milyar sterline mal olacağını söylüyor. Londra’nın en önemli havaalanları arasında Heathrow, Luton, Stansted ve Gatwick bulunuyor. İngiltere’de havaalanı inşaatı için hükümetin teklif hakkında rapor hazırlaması ve parlamento-nun onayı gerekiyor.

Etiketler

Bir cevap yazın