Bomonti Bira Fabrikası Binaları Diyanet İşleri Başkanlığı’na Devredildi

Artı Gerçek'in haberine göre İstanbul’un erken sanayi miraslarından biri olan Bomonti Bira Fabrikası’nın birer parçası olan taşınmazlar Diyanet’e tahsis edildi.

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre Mimarlar Odası konuya ilişkin dava açmaya hazırlanıyor. Doğan’ın haberine göre, İstanbul 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı 1548 ada 9-10 parsel üzerinde bulunan Hazine Maliyesi’ne ait Bomonti Bira Fabrikası’nın birer parçası olan “Eski Malt Binası”, “Eski Silo”, “Eski Arpa Temizleme Binası” ve “Eski Kazan Dairesi” taşınmazlarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisine onay verdi.

Kurul ayrıca 13 Haziran tarihinde aldığı kararla da mimar Halil Onur’un tescilli yapıların bulunduğu alana ilişkin hazırladığı ve içinde “mescit, yurt, sergi salonu ve katlı otopark” bulunan projeyi de uygun bularak, söz konusu taşınmazların söküm ve yıkımına da izin verdi.

Şişli Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri Tolga Bektaş Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada yıkımın kabul edilemez olduğunu belirtti.

Artı Gerçek’te yayınlanan haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın