Bire Bir Boyuttaki Örneklerle Konutun Geleceğine Bakan Sergi

İlk olarak 2013 yılında açılan "House Vision" sergisinin başarısı üzerine 3 sene aradan sonra ikincisi düzenlendi.

“CO-DIVIDUAL—Split and Connect/Separate and Come Together” başlığı altında düzenlenen “House Vision 2” sergisi 30 Temmuz-28 Ağustos tarihleri arasında açık olacak.

Bütünsel tasarımı Kengo Kuma’ya ait olan sergide aralarında Sou Fujimoto, Atelier Bow-Wow ve Shigeru Ban gibi ünü ülkenin dışında çıkmış isimlerin de bulunduğu 12 ekip bulunuyor.

Sergi Alanında Bire Bir Deneyim

Serginin en önemli özelliklerinden biri ünlü mimarları bir araya getirmesi değil. Geleceğin konutunu konuşurken bire bir ölçekte inşa edilen, deneyimlenebilen örnekler üzerinden yapması ve bunları da her biri kendi alanında öncü kurumlar ile iş birliği halinde hayata geçirmesi.

Konutu Merkeze Alan Sergi

Sergi konutu merkeze alarak enerji, iletişim, hareket, giderek yaşlanan toplum, kırsal kesim ve kent arasındaki ilişki gibi konulara mimarlar ve işbirlikçi kurumlar aracılığıyla alternatif çözümler üretiyor.

Birkaçına yakından bakmak gerekirse:

Rental Space Tower (Daito Trust Construction-Sou Fujimoto)


Daito Trust Construction ile iş birliğine giden Sou Fujimoto, sergi için tasarladığı “Rental Space Tower” projesi ile ortak yaşam kültürüne bir bakış sunuyor.

Open House with Condensed Core (LIXIL-Shigeru Ban)


Shigeru Ban’ın LIXIL ile beraber ortaya sunduğu konutta, tesisat sistemi alışılageldik şekilde zeminde değil daha esnek bir düzenleme sağlaması için tavanda yer alıyor.

Yoshino-sugi Cedar House (Airbnb-Go Hasegawa)


Binanın zemin katın sergiye gelenlere ortak mekan olarak hizmet verirken, çatı arasındaki mekan ise yatılı kalanlar için düzenlenmiş. Sergi tamamlandıktan sonra bina Yoshino’da Go Hasegawa tarafından yeniden inşa edilecek ve Airbnb tarafından kiraya verilecek.

Tamamı http://www.house-vision.jp/ adresinde.

Etiketler

Bir yanıt yazın