Bir Mimarın Elinden Sergiye Dönüşen “Evrim”

Mimar Sanja Jurca Avcı, evrim ilkelerinden yola çıkarak tasarladığı maketleriyle, ses ve video yerleştirmelerini Slovenya Doğal Tarih Müzesi'nde "Evolution" adı altında bir yıl boyunca sergileyecek.

Sanja Jurca Avcı’nın sergisi bir yıl boyunca küçük ziyaretçilerini bilim ve tasarımın rehberliğinde alternatif bir yolculuğa çıkaracak.

Sahne ve sergileme tasarımı alanlarında edindiği deneyimleri bir araya getirerek benzersiz tasarımlar yaratan ve bu konuda pek çok uluslararası ödülün de sahibi olan Sanja Jurca Avcı’nın sergi tasarımını yaptığı, doğanın evrensel prensiplerinin keşfine davet eden bir araç niteliğindeki Evolution, etkili mekansal kurgusu ve evrimi okunur kılan detaylarıyla ziyaretçilerini bekliyor. Görsel altyapısı ve yer yer interaktifleşen kurgusu yardımıyla, evrimi ziyaretçiler tarafından anlaşılması kolay ve ilgi çekici bir şekilde hikayeleştiren “Evolution”, öncelikli olarak okul çağındaki çocukları ve ailelerini hedef alarak tasarlanmış.

Evrim İlkelerinin Mekanla Kurduğu Bağ

Mimar Sanja Jurca Avcı, ziyaretçilerin evrim ilkelerini keşfedebileceği ve deneyimleyebileceği bir biyoloji laboratuvarı konseptiyle düzenlediği “Evolution” sergisinin tasarımında da laboratuvar estetiğinden ilham almış. Evrimin esrarengiz yanları temsili olarak gri renkle ele alınırken, yaşamın görünen zengin yanı yeşilin parlak ve göz alıcı tonlamaları, ışıklar, grafik dil ve mekansal kurgu bütünlüğüyle aktarılmış.

Sergi mekanının merkezine, hikaye akışını özetleyen Ankylosaur heykeli, tavandan sarkıtılan mavi balina iskeleti ve insan evrimini canlandıran bir animasyon yerleştirilmiş. Bu üç ana objeyi çevreleyen grafik panellerde ise evrim teması farklı başlıklar altında incelenmiş ve grafikler sergi vitrinleri ve interaktif aktivitelerle iç içe geçirilerek hikaye örgüsünün tamamlanması hedeflenmiş.

“Evolution” sergisi için, “Evrimi farklı derinlikteki katmanlar halinde bir anlatıma dönüştürmenin ve evrim gibi geniş kavramın tek bir mekanda, ilgi çekici ve aynı zamanda okunur bir şekilde tasarlamanın verdiği motivasyon tasarım süreci boyunca devam etti” diyen ve bu motivasyonun sergiye de yansıtan Sanja Jurca Avcı, Şubat 2016’ya kadar yolu Ljubljana’ya düşen herkesi İngiliz Kraliyet Donanma gemisi HMS Beagle’a binip Darwin’in ayak izlerini takip ederek evrimi keşfetmek üzere Slovenya Doğal Tarih Müzesi’ne davet ediyor…

Etiketler

Bir cevap yazın