“Binaları Sökmek” Mimari Fikir Projesi Yarışması Sonuçlandı

Storefront for Art and Architecture’ın Taking Buildings Down/ Binaları Sökmek başlıklı fikir yarışmasının sonuçları belli oldu.

Boşluk üretmek; binaların, yapıların ve alt yapıların yıkılması veya somut olarak eksiltilmeleri konusunda yaratıcı projelere çağrıda bulunan yarışmaya 160 geçerli başvuru yapıldı. 

Jurinin 3 eş değer ödül ve 5 tane mansiyon ödülü verdiği yarışmada eşdeğer ödül sahipleri 1.000 dolar, mansiyon alanlar ise 100 dolarlık para ödülü kazandılar. 

Jurisinde Jeff Byles, Keller Easterling, Pedro Gadanho, Jorge Otero-Pailos, Annabelle Selldorf, ve  INCA’nın olduğu yarışmada eş değer ödül kazanan ekipler ve yıkım projeleri ise şöyle:

Boş Üniversite:

Antonas Office (Aristide Antonas, Katerina Koutsogianni, Yannikos Vassiloulis, Chara Stergiou) 

Jüri Görüşü:

Atina’daki bir binanın taşıyıcı olmayan duvarlarının stratejik olarak elenmesi sonucu elde edilen yeni mekansal ve eğitimsel paradigma arayışı değerli bulundu. Bu eksiltme önerisi yeni bir kolektif öğrenme halini üstü kapalı dile getiriyor. Proje alanı ve program, Yunanistan’ın çağdaş politikası da göz önüne alındığında, bu mekansal ve ideolojik eksiltme eylemini oldukça güncel yapıyor; ki proje sadece Yunanistan için değil dünyada üretilen ve ayakta tutulan tüm eğitim mekanları için güncel.

 

Bir Binanın Hayatı:

Maciej Siuda, Rodrigo García González, Aleksandra Borçecka, Agnieszka Wach, Katarzyna Dabkowska 

Jüri Görüşü:

Jüri “silme”nin mekansal bir hikaye anlatımı ve hafıza üretimi şekli olmasını değerli buldu. “Bir Binanın Hayatı” projesi bir binanın tamamen yıkılmadan önce geçirdiği bir dizi müdahaleyi sunuyor. Binaların çabucak yıkıldığı, oldukça doymuş bir yapılı çevrede proje, yapılı çevreye ve tarihine dair oldukça katmanlı bir algı öneriyor.

 

İnsanoğlu Tapınağı ve Unutulmuş Kanyon:

Untitled Studio (William Smith, Hiroshi Kaneko)

Jüri Görüşü:

Projenin yerel ölçekteki stratejik çıkarımları ve global ölçekteki sonuçları değerli bulundu. Toprak mühendisliği açısından global ölçekte bir referans olan Glen Canyon Barajı’nı arazisi olarak seçen proje 20. yüzyıl enerji üretim şekillerinin ve arazi manipülasyonunun direk ve açık bir eleştirisini üretiyor. Proje, alanın yıkılarak restore edilmesi önerisiyle, baraj projesinin tarihi boyunca yerinden edilen ve etkilenen hayvan türlerini hesaba katıyor. Proje buradan hareketle; alanın ve gezegenin maddesel, tarihi ve biyolojik mimarlığı arasında geziniyor.

Mansiyon ödülü alan projelerin görsellerine Storefront for Art and Architecture’ın internet sitesinden ulaşabilirsiniz:

storefrontnews.org/programming/winners-taking-buildings-down-competition/

Etiketler

Bir cevap yazın