Binalar için estetik komisyon kurulsun

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, kullanılmayan konut stoğunun fonksiyonel hale getirilmesi için mutlaka ciddi ve gerçekçi bir çalışma yapılması gerektiğini savundu.

Koçoğlu, “Kentsel dönüşümle birlikte şehirlerde dış cephe komisyonları kurulsun. Komisyonun onayından geçmeyen hiçbir yapıya izin verilmesin” önerisinde bulundu. Türkiye’nin deprem ülkesi olduğuna dikkat çeken Koçoğlu, “Bu ülke artık güvenli olmak zorunda. Şehirlerimizi artık tek tipe mahkûm etmeyelim” diyerek, şunları söyledi:

Güvenli olmalı

“Kentsel dönüşüme harcanacak 400 milyar dolarlık rakam, maliyetin yüksekliğini zaten ortaya koyuyor. Çünkü bu ülke artık yapı ve bina güvenliğine kavuşmak zorunda. Bu kadar büyük ve gerekli bir proje, inşaat sektörü açısından da yeni bir dönemi ifade ediyor. Türkiye’de kullanılmayan konut stoğunun fonksiyonel hale getirilmesi için ciddi, gerçekçi bir çalışmanın da mutlaka yapılması gerekiyor.

Kriterler belirlenmeli

Kentsel dönüşümde Türkiye’nin geleceğini de şekillendirecek. Bu konuda kriterlerin açık şekilde yeniden belirlenmesi büyük önem taşıyor. Süreç içinde kent estetiği en az nitelik kadar önem taşıyor. Şehircilikte estetik ve kimlik olmazsa olmaz koşul olmalı. Biz bu konuda çok büyük hassasiyet taşıyoruz. Kentleri dönüştürürken tek tip, estetikten yoksun yapılar yerine şehrin tarihi ve kültürel dokusuna uygun yapıların inşasının da hayati bir konu olduğuna inanıyorum. Yüzlerce, binlerce yıl ayakta kalacak hem sağlam hem de estetik yapılar yapmalıyız. Atalarımız yapmış, biz de yapmalıyız. Kentsel dönüşümü güvenilir ve özgün kentler oluşturabilmek bir fırsata dönüştürmeliyiz. Şehirlerimizi tek tipe mahkûm etmeyelim.”

Etiketler

Bir cevap yazın