Beyrut’un Yeni Sanat Müzesi İçin Açılan Yarışma Sonuçlandı

Beyrut'un yeni sanat müzesi (BeMA) için düzenlenen yarışmayı HW architecture kazandı.

Müze, Beyrut’un sembolik olarak önemli, bir zamanlar Lübnan iç savaşı sırasındaki ayrışmayı temsil eden fakat şimdi birleşmeyi temsil edecek olan bölgenin merkezinde yer alacak. Müzedeki kalıcı eserler Lübnan, Lübnan diasporası ve çevre bölgelerinden gelen modern ve çağdaş parçalardan oluşacak.

Kazanan tasarım 120 metre uzunluğunda, tüm kent için kültürel bir simge olacak bir kule içeriyor. Bu kule, workshop ve performans alanlarını, bunun yanında da sanatçıların eşsiz Beyrut şehir merkezi manzarasına sahip yaşam alanlarını içerecek. Tasarımda aynı zamanda kamusal bir bahçeyi, bölgeye özgü donanımlara sahip, verimli bitkilerle çevrilenmiş sanat eserlerinin yer aldığı bir mesire alanını, aynı zamanda da performans sanatları için bir amfi tiyatro bulunacak.

Kazanan projeyle ilgili, jürinin yorumu şu şekilde: “Tasarım, sanat ve toplumun bir araya gelebildiği çeşitli arazi kullanımların ve mekanların yaratılması ile başarıyı yakalıyor. Bahçe, amfi tiyatro, sergi alanları ve çatı bahçesi arasındaki bağlantı iyi düşünülmüş, sergiyle ve aynı zamanda topluluk ile de etkileşim içinde olunabilecek bir ziyaretçi deneyimi sunuluyor.”

Yarışmayı kazanan Hala Warde, heyecanını şu şekilde dile getiriyor: “İlk en büyük projemin doğduğum şehir Beyrut’ta, bu özel alanda olması benim için mutluluk ve onur verici bir durum. Üniversite ile bağlantılı bu müze programı bize bahçe ve amfi tiyatrosu ile yeni bir sosyal ve kültürel alan yaratmaya izin verecek ve çok yönlü anlatımlara sahip yeni kentsel alanın bir parçası olacak kentsel işaret ögesi ile bu sanatsal alanı güçlü ve fark edilebilir kılacak. Ne tesadüf ki bu haberi dünya Londra’da, kadınlar ve dünya çapındaki mimarlar için ilham kaynağı ve aynı zamanda da bu yarışmanın jürisi olan, Zaha Hadid’in onuruna bir araya gelmişken alıyorum. Bugün onu büyük bir saygıyla anıyorum.”

Lübnan kültür ve sanatı için önemli bir gelişme olan BeMA, 2020’de açılacak. Müzenin, sanat ve tasarımın multi disipliner merkezi olan Lübnan’ın çağdaş ve modern sanat ortamını yansıtması planlanıyor.

Müze programı ve koleksiyonları gelecek aylarda açıklanacak. Müzenin kurucu yöneticisi arayışı ise hala devam ediyor.

Etiketler

Bir cevap yazın