Beyoğlu’nda Büyük Kentsel Dönüşüm

Beyoğlu’nun en eski semtlerinden biri olan Piyalepaşa, kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yeniden hayat buluyor. Piyalepaşa’nın çehresini değiştirecek projenin temellerini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş attı.

Beyoğlu’nda 800 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilecek Piyalepaşa İstanbul’un temel atma törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat katıldı.

Yaşamın 2018’de başlanması planlanan 450 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek olan Piyalepaşa İstanbul’un temel atma töreninde konuşlan Başkan Kadir Topbaş, sanayi devrimiyle birlikte İstanbul’un düzensiz bir şekilde 60 yıl boyunca 14 milyon göç aldığını söyledi. Düzensiz göçün İstanbul’da çarpık yapılaşmaya da sebep olduğunu kaydeden Başkan Topbaş, “Maalesef bu çarpık yapılaşma günümüze kadar devam eden sorunları beraberinde getirdi. Dünyanın yıllar önce çözdüğü bu sorunu biz yeni yeni çözmeye başlıyoruz. İnsanın doğumundan itibaren gelen inanç, yaşam ve barınma hakkı kutsaldır. Eğer yönetimler barınma hakkı ile ilgili olarak bir yol haritası ortaya koymazsa insanlar yaşam alanlarını bir şekilde kendi imkanlarıyla oluştururlar ve çarpık yapılaşma dediğimiz bir yerleşim düzeni ortaya çıkar” diye konuştu.

Dünyanın başka yerlerinde de kentsel dönüşüm projelerinin devam ettiğini dile getiren Başkan Topbaş, “Teknolojik gelişmelerle birlikte ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de ciddi bir kentsel dönüşüm yaşanmakta. Geçmişte kentsel dönüşüm dendiğinde tek tip evler şeklinde yerleşime gidiliyordu. Veya kentsel dönüşüm yapılan yerlerde sadece iş yerleri yapılıyordu. Zamanla bunun yanlış olduğuna kanaat getirildi ve iş ve yerleşim yerleri iç içe yapılmaya başlandı. Çünkü iş yeri olarak dönüştürülen bu eski yerleşim yerlerine hafta sonları kimse gitmiyordu” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başlattığı yönetim anlayışını devam ettirdiklerini vurgulayan Başkan Topbaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız kendi belediye başkanlığı dönemimde İstanbul’da adeta gece kondu mantığını bitirdi. Artık kimse gecekondu yapmaya kalkmıyor. Bu önemli bir olguydu ve biz de bunu devam ettirmeye çalışıyoruz” dedi.

-Her Yerde Metro, Her Yere Metro-
İstanbul’daki metro çalışmalarına da değinen Başkan Kadir Topbaş, “Biliyorsunuz dünyada metroları devletler yapıyor. Ama biz İstanbul’da metrolarımızı kendi imkânlarımızla yapıyoruz. ‘Her Yerde Metro, Her Yere Metro’ sloganımızla İstanbul’un her yerine metro götürüyoruz. Şimdi de planladığımız bir çalışma var. Metro istasyonları arasındaki mesafelerin ne kadar olduğuna dair vatandaşlarımızı bilgilendirmek istiyoruz. Yani vatandaşımız bakacak mesafeler ve şu durağa yürürsem şu kadar kalori bu durağa yürürsem şu kadar kolori yakarım hesabını yapabilecek. Biz bu bilgileri metro duraklarına ve istasyonlarımıza koyarak vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz” dedi.

Piyalepaşa’ya metro istasyonu ile ilgili de konuşan Başkan Topbaş, “Eski Beyoğlu Adliyesi’nin oradaki metro istasyonundan buraya yürüme tüneli yapılarak bu bölgede oturan vatandaşlarımızın daha kolay bir şekilde metroya ulaşmaları sağlanabilir. Ayrıca bu yürüyüş tünelinin bazı noktalarına çıkış verilerek çevredeki iş yerlerinde metroya ulaşım da daha kolay hala gelir” diye konuştu.

-Başarının Sebebi İstikrar-
Başkan Topbaş daha önce de 5 yıl boyunda Beyoğlu Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğünü hatırlatarak, “Benim çocukluğum da buralarda geçti. Buraları karış karış bilirim. Burada yaptığımız kentsel dönüşümle birlikte Piyalepaşa’nın çehresi değişecek ve burası adeta cazibe merkezi haline gelecektir” dedi.

İstanbul’daki gelişim ve değişimlerin dünya tarafından takdirle takip edildiğine vurgu yapan Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: “Gittiğimiz her yerde bize bunun sebebi soruluyor. Ben de cevaben istikrar diyorum. Türkiye’deki yönetim istikrarından bahsediyorum. Biz bu başarıyı milletimizle birlikte yapmaktayız. Türkiye öyle güzel bir süreç yakaladı ki, artık kurumsal taassup kalmadı. Hükümetimiz, belediyeleri politize olmamış sivil toplum kuruluşları artık el ele verebiliyor. Sen – ben demeden hep birlikte geleceğe yürüyoruz.”

Konuşmaların ardından Başkan Topbaş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ve iş adamı Adnan Polat sahnede Piyalepaşa projesinin ilk harcını butona basarak attı. 

Etiketler

Bir yanıt yazın