Beyoğlu Belediyesi’nden Okmeydanı Açıklaması: “Mahkemenin kararı eski plana”

Beyoğlu belediyesi, Okmeydanı'nda kentsel dönüşümü sağlayacak planların danıştay tarafından iptal edildiği haberleri üzerine açıklama yaptı.

Bu hafta içinde Okmeydanı’nda kentsel dönüşümü gerçekleştirmek üzere yapılan imar planlarının CHP’li Meclis üyelerinin açtığı dava sonucunda İstanbul 6. İdare mahkemesi tarafından iptal edildiği duyurulmuştur. Ancak Beyoğlu Belediyesi’nin bugün yaptığı basın açıklamasında kararın geçerliliği olmadığı çünkü iptal kararının eski planı kapsadığı belirtiliyor.

Açıklamanın tam metni şu şekilde: 

Son günlerde bazı basın yayın organlarında, Okmeydanı 1/5000 ölçekli nazım imar planı mahkeme tarafından iptal edildiği yönünde çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktır. İstanbul 6. İdare mahkemesinin vermiş olduğu İptal kararı, eski plana olduğu için, verilen bu kararın herhangi bir hükmü ve geçerliliği bulunmamaktadır.

13 Ağustos 2012 tarihinde İBB Meclisi’nde kabul edilen 1/5000 ölçekli nazım imar planına, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grubu tarafından yapılan itiraz sonucu İstanbul 6. İdare Mahkemesi, 3 Temmuz 2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Mahkeme, plan üzerinde henüz iptal kararını vermeden, bilirkişi raporları doğrultusunda Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, durdurmaya konu olan kiracıların durumu ve ticaret alanlarının yeniden gözden geçirilmesine ilişkin konuları göz önünde bulundurarak yeni bir plan hazırladı. Okmeydanı Piyalepaşa, Kaptanpaşa, Keçicipiri, Fetihtepe ve Piripaşa mahallerini kapsayan 1/5000 ölçekli bu plan, 12 Aralık 2014 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisine taşınarak yine CHP muhalefetine karşı oy çokluğu ile kabul edildi.

Dolayısıyla basında yer alan ve sadece Okmeydanı ile ilgili spekülasyon yaratan İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu bu iptal kararı, eski plan üzerinde olduğu için herhangi bir geçerliliği ve yaptırımı bulunmamaktadır. Çünkü her yeni plan, bir önceki planı otomatikman yürüklükten kaldırır.

Etiketler

Bir cevap yazın