Beylikdüzü Metrobüsü 29 Ekim’e yetişecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, inşaat çalışmaları hızla devam eden Avcılar-Beylikdüzü Metrobüs Hattı'nda basın mensuplarıyla birlikte incelemelerde bulundu.

İnşaatı devam eden Avcılar-Beylikdüzü Metrobüs Hattı’nda incelemelerde bulunan Başkan Kadir Topbaş, hattın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na bitirileceğini müjdeleyerek, “Beylikdüzü’nden metrobüse binen bir yolcu Söğütlüçeşme’ye 83 dakikada gidebilecek. Bu hatta günde 1 milyon yolcu ucuz, hızlı ve konforlu taşınacak” dedi.

İnceleme gezisince Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun ve Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu da yer aldı.

Hat 24 saat çalışacak
Basın mensuplarına çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Kadir Topbaş, 29 Ekim tarihinde hizmete sokmayı planladıkları hattın planlandığı gibi Cumhuriyet Bayramı’na bitirileceğini müjdeledi. Avcılar-Beylikdüzü Metrobüs Hattı’nın dünyadaki toplu taşıma sistemlerinin aksine 24 saat çalışacağını belirten Başkan Topbaş, şöyle konuştu;

“İstanbul’daki en büyük yatırım kalemimizi ulaşım oluşturuyor. Dönemimizde sadece ulaşıma 19.2 milyar TL para harcayarak çok önemli karayolu ve raylı sistem yatırımları hayata geçirdik. Göreve geldiğimizde İstanbul’da günde 11 milyon insan hareketi vardı, bugün bu sayı 24 milyona ulaştı ve gelecekte 40-45 milyona ulaşması bekleniyor. Biz de ulaşımla ilgili sistemi artan bu şehir içi hareketliliğe göre düzenliyoruz.”

Metrobüs sistemi dünyaya model oldu
Avcılar-Söyğütlüçeşme arasında hizmet veren metrobüs hattının Beylikdüzü, Esenyurt’a kadar uzatılması talebinin sürekli dile getirildiğini hatırlatan Kadir Topbaş, “Bu sistemi yaparken günde 300-400 bin kişi kullanır diye düşünüyorduk. Şu anda 700 binleri geçtik. Metrobüs çok önemli bir taşıma aksı olarak ortaya çıktı ve dünyaya model oldu. Metrobüsümüz, başkanlığını yaptığım UCLG’e de gündeme gelen dünyaya model olan bir sistem. Ucuz ve doğru bir taşıma sistemi olarak kabul ediliyor” dedi.

Beylikdüzü-Söğütlüçeşme arası 83 dakika…
Şu anda 33 metrobüs durağı bulunduğunu ve Avcılar’dan Söğütlüçeşme’ye 63 dakikada gidilebildiğini vurgulayan Topbaş, “Beylikdüzü’ne kadar hatta 10.5 kilometre daha ilave yapıyoruz. Bu eklenen 10 istasyon daha devreye girdiği zaman metrobüs 43 istasyonlu, günde 1 milyon yolcuyu ucuz, hızlı ve konforlu taşıyan dev bir sistem olacak. 32 saniyede bir araç kaldıracağız ve insanlar hiç beklemeden erişim imkanına kavuşmuş olacaklar. Ayrıca bu hattı dünyadaki benzerlerini aksine 24 saat çalıştırarak İstanbullulara gece gündüz hizmet edeceğiz. Beylikdüzü’nden metrobüse binen bir yolcu, Söğütlüçeşme’ye 83 dakikada gidebilecek” diye konuştu.

Metrobüs çalışmalarını şehir içindeki yoğun trafiği aksatmadan gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Topbaş, yeni hattın Beylikdüzü ve Esenyurt için bu çok önemli olduğunu, hatta Büyükçekmece ve çevresinden aktarma yapılarak metrobüsün kullanılacağını ifade etti.

Maliyet meydan ve yeni otobüslerle birlikte 150 milyon TL
İnşaat çalışması kapsamında E-5’in bir bölümünün yeraltına alma çalışmalarının hızla sürdüğünü dile getiren Başkan Kadir Topbaş, 150 metrelik bir alanda 9 bin metrekarelik bir meydan oluşturarak Beylikdüzü ile Esenyurt’u birleştireceklerini söyledi. Bu meydanda merasimlerin, etkinliklerin ve toplantıların düzenlenebileceğini ifade eden Kadir Topbaş, “Yüzde 35’i tamamlanan inşaatın maliyeti meydan düzenlemesi ve istasyonlarla birlikte 110 milyon TL olacak. Bunlara ilave olarak 40 milyon TL maliyetle yeni otobüsler metrobüs hattına eklenecek” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz 29 Ekim 2011’de bu hat ile meydanın açılışını gerçekleştirmek. Belki resmi açılışını Sayın Başbakanımızın da katılması için biraz geç yapabiliriz. Çünkü kendisi bu yatırımı çok önemsiyor” diyen Başkan Topbaş, göreve geldiğinde yüzde 87 olan lastik tekerlekli araçların kullanımının şu anda yüzde 85’e gerilediğini vurgulayarak, şunları kaydetti;

Beylikdüzü’ne metro da geliyor
“2013 yılı sonunda yapımı devam eden metro hatlarımızın ve Marmaray’ın açılmasıyla birlikte bu oranı yüzde 58’e indirmeyi hedefliyoruz. Yani yeni raylı sistemler devreye girdikçe kara taşımacılığının oranı biraz daha aşağı inecek. Beylikdüzü ve çevresindeki yolculuk talebini dikkate alarak Ulaştırma Bakanlığımız ile yaptığımız bir protokol çerçevesinde Bahçelievler-Beylikdüzü arasında 5 yıl içersinde bir metro yapacağız. O zamana kadar yolculuk taleplerini metrobüs ile karşılayacağız. Bu hat ilerde Silivri’ye kadar uzanacak. Mevcut metrobüs hattının istasyonlarında bazı sıkıntılar var biliyoruz. Özürlü ve dezavantajlı insanların 3-5 istasyonu kullanması zorlaştı biliyoruz, ancak bunların hepsini düzenleyeceğiz. Metrobüs hattına yeni araçlar da ilave olacak. Yeşil körüklülerin kapasitesi küçük. Onları otobüs hatlarına çekip yerlerine daha büyük araçlar koymayı hedefliyoruz.”

Otobüslere parayla binme dönemi bitiyor
Kadir Topbaş, otobüslerin daha aktif çalışabilmesi için içerde ücret ödeme sistemini tamamen kaldırdıklarını da belirterek, “Biniş ve inişlerdeki zaman kaybını ortadan kaldırmak, trafiği rahatlatmak için Metrobüste ve belediye otobüslerinde şoförlerin kullandığı akbili kaldırdık. Otobüse çok çabuk binilip inilmesi lazım. Halk otobüslerinde de muavin olayı kalkıyor. Otobüsler daha düzenli hale geliyor. İstanbul gibi modern bir şehre yakışır bir sitemi getirmeye çalışıyoruz. Yardımcı olan herkese ve özellikle İstanbullulara çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın