Beton Yığını Taksim’e “Yeşil Saksıdan Adacıklar”!

Ahmet Misbah Demircan, Taksim Yayalaştırma Projesi'nin ilkbaharda başlayacağını duyurdu.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Taksim Meydanı’nın düzenlenmesi çalışmalarıyla ilgili olarak “Bu düzenlemeye İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilkbaharda başlayacak. Güzel bir proje yapmıştı… Yeşillendirecek derken tabi orası yaya aksının olduğu bir yer, yerde toprak gibi algılamamak lazım onu. Uygun büyük saksı gibi inşa edilmiş adacıklar gibi düşünmek lazım” diye konuştu.

Taksim “Topraksız” Yeşillenecek

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Karaköy’e yapılan yatırımlar hakkında bilgi vermek için gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Gezi Parkı’na yapılması planlanan Topçu Kışlası’yla birlikte büyük tartışmalara neden olan Taksim Yayalaştırma Projesi’nin ilkbaharda başlatılacağını belirtip projeyle ilgili ipuçları veren Demircan, Taksim Meydanı’na ‘yeşil saksıdan adacıklar’ geleceğini söyledi.

Taksim’in meydan olma özelliğini yitireceği için tartışmaların odağı haline gelen ‘süs havuzlu ve saksılı meydan projesi’ni eylül ayında Beyoğlu’ndan sorumlu koruma kurulu onaylamıştı.

Düzenleme projesinde, Taksim Meydanı’nın ‘ağaçlandırılacağı’, birçok noktaya ağaç dikileceği belirtiliyordu. Ayrıca süs havuzları ve oturma gruplarının da yer aldığı meydana Cumhuriyet Caddesi boyunca, AKM önünde, Gezi Parkı’yla Marmara Oteli arasında ve Tarlabaşı tarafında ağaçlı yeşil adalar geleceği açıklanmıştı.

Etiketler

Bir cevap yazın