Bergama’da gezmeye ‘engel’ kalmayacak

İzmir Valiliği'nin hazırladığı bir projeyle Bergama'nın Akropol Ören Yeri ve Asklepion Amfi Tiyatrosu'nu engellilerin de gezmesi sağlanacak.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü, Türkiye’deki müzeler ve ören yerlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aydınlatma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Türkiye’nin önemli tarih miraslarını barındıran, açık hava müzesi görünümündeki İzmir Bergama’nın ören yerlerinde engelliler için engeller ortadan kaldırılıyor. Bergama’nın Akropol Ören Yeri ve Asklepion Amfi Tiyatrosu’nu, İzmir Valiliği’nin hazırladığı proje doğrultusunda görme engelliler de ziyaret edebilecek. Proje çalışmaları doğrultusunda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü ile İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdül Aziz Ediz Bergama’daki müze ve ören yerlerinde incelemelerde bulundu. Ediz ve Süslü’yü Bergama Kaymakamı Ahmet Ertan Yücel, Bergama Müze Müdürü M. Adnan Sarıoğlu, Turizm Müdürü Mustafa Cebeci ve müze çalışanları karşıladı. İlk olarak Bergama Müzesi’nde yeni açılan Küçük Arkeolojik Eserler Salonu’nu gezen Süslü ve beraberindeki heyet, Müze Müdürü Adnan Sarıoğlu’ndan bilgi aldı. Süslü, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’deki müzeler ve ören yerlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aydınlatma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

TÜRKİYE TURİST SAYISINDA 17. SIRADA
Türkiye’ye 2002 yılında gelen turist sayısı bakımından dünyada 17. sırada yer aldığını belirten Süslü, 2009 yılında ise Türkiye’nin 10 basamak birden yükseliş göstererek 7.’inci sıraya yerleştiğini belirtti. Türkiye’ye her yıl gelen turist sayısının arttığına da dikkat çeken Süslü, 2002 yılında 13,2 milyon olan yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 116,7 artarak 2010 yılında bu sayının 28,6 milyona yükseldiğini, ayrıca turizmden elde edilen gelirin 11,9 milyar dolardan yüzde 76,5 kat artarak 2010 yılında ise 20,8 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. Türkiye’nin arkeolojik kazılara büyük önem verdiğini vurgulayan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü şu bilgileri verdi: “2002 yılında 57 yerli arkeolojik kazı ile bu kazılara ayrılan 1,9 milyon ödenek aktarılmışken, 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak 111 yerli arkeolojik kazı ve 30,5 milyon ödenek aktararak kazı ve araştırmalara verdiğimiz önemi gösterdik”

ENGELLİLER İÇİN RAMPALAR YAPILACAK
Süslü, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne kabul edilen Bergama’nın gelecek yıl kalıcı liste yer alması için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Akropol Ören Yeri ve Asklepion Amfi Tiyatrosu ile ilgili proje hazırlığı başlattıklarını belirten Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü, her iki ören yerinin de örnek bir hale getirileceğini anlattı. Yürüyüş yollarında engelliler için rampalar, dinlenme alanları ve seyir terasları yapacaklarını belirten Süslü, “Proje ihalesi için gerekli ödenek geldi” diye konuştu. Daha sonra beraberindeki heyet ile Akropol ve Asklepion ören yerlerinde incelemelerde bulunan Süslü, projeyi yakın zamanda sorunsuz bir şekilde hayata geçirmeyi hedeflediklerini bildirdi. Akropol ve Asklepion, proje kapsamında yeniden ışıklandırılacak. Her iki tarihi miras bu sayede gece de ziyarete, konser ve çeşitli etkinliklere açılabilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın