Benthem Crouwel Architects’ten Museum Arnhem’e Yeni Ek Bina

Benthem Crouwel Architects’ten Museum Arnhem’e Yeni Ek Bina

Benthem Crouwel Architects tarafından tasarlanan Museum Arnhem’in yeni ek yapısının cephesinde 82.000 adet benzersiz, el yapımı seramik karo bulunuyor.

Fotoğraflar: Jannes Linders

Benthem Crouwel Architects, karakteristik tarihi kubbesiyle tanınan Museum Arnhem’i restore ederek yeni bir ek yapı tasarladı. Ek yapının cephesinde 82.000 adet el yapımı karo yer alıyor.

Doğal renklerin bir kombinasyonunu sergileyen yapı, çevresiyle bütünleşik bir biçimde duruyor. Ek yapıyı kaplayan 82.000 adet karo seramik de bu bütünlüğü uyan bir düzene göre yerleştirilmiş. Seramiklere uygulanan özel bir renk gradyanı, cadde tarafında toprak tonlarından Rhein Nehri tarafına doğru buz mavisine kadar uzanıyor.

2007 yılında başlatılan yenileme ve genişleme çalışmalarının ardından binaya, 1.100 metrekarelik teknolojik özelliklere sahip bir sergi salonu ve kamusal alan kazandırılmış. Yeni ek yapı, beş sergi salonu ve iki kamusal alan içeriyor.

Yapılan yenileme ve eklemelere rağmen müzenin kalbi, Cornelis Outshoorn tarafından 1873’te yapılan anıtsal kubbe olmaya devam ediyor. Yapının kubbe kısmının altında giriş, dükkan ve kafe bulunurken üst kata erişilebilir bir aktivite salonu eklenmiş. Yenilemeyle birlikte, kubbeden heykel bahçesine ve yeşil açık hava galerisine erişim sağlanmış.

 

Etiketler

Bir yanıt yazın