Belgrad’a “Nostaljik Hat” Tehdidi

Belgrad Ormanı içinden geçen Dekovil hattı yeniden canlandırılmak isteniyor. Kuzey Ormanları Savunması ve Şehir Plancıları Odası ormana zarar geleceğini belirtiyor.

Kuzey Ormanları Savunması ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, mega projelerin tehdidi altında olan Belgrad Ormanı’ndaki su bentlerine bir yürüyüş gerçekleştirdi. Keşif yürüyüşünün temel amacı, bir kısmı ormanın içinden geçen ve canlandırılması gündemde olan dekovil hattının (raylı ulaşım sistemi) yok edeceği doğal yaşama dikkat çekmek.

Bu yaz, dekovil hattının Belgrad Ormanı dışında kalan kısımlarının planları İBB Meclisi’nden geçirildi. Kuzey Ormanları Savunması temsilcileri bu projenin, ormanın içindeki hattı da kapsayacağını belediyenin İSKİ’den onay beklediğini aktardı. Proje raylı sistem üzerinde bir çeşit nostaljik Belgrad seyahatini ön görüyor. Fakat ray güzergahı üzerinde su bentleri mevcut. Ormandaki doğal yaşam; ağaçlara veya bentlere yapılacak herhangi bir müdahale ile yok olabilir.

Araştırmacı Hüseyin Irmak’ın rehberliğinde yapılan gezi, Neşet Suyu’ndan başlayıp Büyük Bent, Kirazlı Bent, Başhavuz, Mağlova Kemeri girişinin ardından Ayvad Benti girişinde sona erdi.

Keşif gezisiyle birlikte Belgrad Ormanı içindeki doğal yaşam, ormanın Bizans dönemine uzanan kadim ağaçları ve su varlığını tehdit eden etkenler yerinde incelendi.

Dekovil hattı nedir?

Dekovil iki ray arası yaklaşık 60 santimetre veya daha kısa olan küçük demir yoludur.

Birinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Silahtarağa Elektrik Santralı’na Karadeniz kıyısında bulunan Çiftalan Köyü’nden kömür taşımak için Belgrad Ormanı’nın içinden geçen demiryolu hattı yapıldı. 100 yıl önce yapılan hat bugün turizm amaçlı nostaljik demiryolu olarak yeniden canlandırılmak isteniyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın