Baskı Altında Bir Kent İçin Alternatif Bir Protesto

Jevan Chowdhury, çektiği son kısa film "Moving Cities: Athens" ile Yunanistan'ın son dönemlerde yaşadığı ekonomik krizi, sıra dışı bir performansla yorumluyor.

Chowdhury, 2014 yılında başladığı “Moving Cities” film serisinde daha önce Paris, Londra, Brüksel, Erivan ve Prag gibi önemli şehirlere yer vermişti.

Serinin Atina filmi için Ocak 2015’te çalışmalara başlayan Chowdhury, yaklaşık 60 dansçıdan oluşan bir ekiple çalıştı.

Çekimleri 3 gün süren film, sokak, meydan, avlu gibi birçok kamusal alandan görüntülere yer veriyor. Filmde kullanılan mekanların önemini belirten Chowdhury, sergilenen her dans performansının bulunduğu mekanla özel bir ilişki kurduğunu ifade ediyor.

Atina’da ekonomik krizle değişen gündelik hayatı bir fon olarak kullanmanın ötesinde, bunu dans ile etkileyici bir performansa dönüştüren kısa filmin müzikleri Danny Odom tarafından hazırlandı.

Yunanistan ekonomisinin kritik günlerinde yayınlanan filmde, politik göndermeler konusunda hassas davrandığını belirten yönetmen, buna karşın farklı bir tartışma ortamı yaratmak istediğini ifade ediyor ve devam ediyor: “Ekonomik kriz ve yarattığı baskı son zamanlarda insanları oldukça olumsuz etkiliyor; bir anlamda özgürlüklerini ve kendilerini ifade etme yetilerini gölgeliyor. Bu durum elbette ki sosyal yaşantıda kendini gösteriyor. Tüm bunlar karşısında, sosyal yaşantının en aktif olduğu yerlerde; yani kamusal alanlarda cesurca ve kendinden emin sergilenen dans performansları, baskının alternatif bir protestosu olabilir diye düşündük.”

Etiketler

Bir yanıt yazın