Başka bir okul mümkün

Hayat Bilgisi dersinde sebze meyve yetiştiren, matematiği 'çevreci' problemlerle öğrenen, okul yönetimine katılan çocuklar için 2 okul açılıyor.

Pazartesi günleri öğrencisinden öğretmenine, okul personeline kadar herkesin katıldığı ‘okul meclisi’ toplantılarıyla başlıyor. Çocuklar kararlar alınırken etkin rol oynuyor, hayat bilgisi dersinin tüm saatleri haftanın tek gününe toplanıp, öğrencilerin okul dışına çıktığı gerçek bir hayat bilgisi gibi işleniyor, çocuklar bir arazi üzerinde sebze meyve yetiştiriyor, matematik problemlerinde A şehrinden B şehrine yol alan karbon salınımı yapan araba değil bisiklet üzerine, ‘su sanki hiç tükenmezmiş’ algısıyla havuzu bir musluğun doldurduğu diğerinin boşalttığı soru yağmur suyunun birikmesi üzerinden kurgulanıyor, klasik ve toplu sınav yerine alternatif ölçme değerlendirme yöntemleri kullanılıyor… Böyle eğitim veren bir okul hayal ürünü değil. Eğitim meselesiyle derdi olan bir grup anne, baba ve eğitimci üç yıl önce ‘Başka Bir Okul Mümkün’ diyerek yola çıktı. Kısıtlı imkanları olan devlet okullardan ve müşteri arayan özel okullardan başka alternatifin olabileceğini gösterdi. ‘Eğitim Kooperatifi’nin sahibi olacağı, okul yönetimini okul meclisinin üstleneceği iki ‘başka’ okul Eylül’de açılıyor. Şimdi bu başka okulları hayata geçirecek öğretmenler aranıyor.

Her şey, 2009 yılında eğitim sistemine dair sıkıntıları kendi deyişleriyle konuşup kararmaktan usanmış, bir grup anne, baba ve eğitimcinin ‘Başka bir Okul Mümkün mü ?’ sorusunu sormasıyla başladı. Sayıları giderek arttı önce Başka Bir Okul Mümkün Girişimi’ni ardından da 2010’da Başka Bir Okul Mümkün Derneği’ni (BBOM) kurdular. Şu an dernekte yaklaşık 100 kişiler. Dernekte çocuklarını BBOM okulunda okutmak isteyen ebeveyn gönüllüler, bu modelin hayata geçmesi için çalışan ebeveyn olmayan gönüllüler var. Topluluk içerisinde uzmanlık alanı eğitim olan katılımcıların oranı yüzde 30’un üzerinde.

Dernek, BBOM okulunun hayata geçirilmesi için harıl harıl çalıştı ve üç yıl sonunda hallerini gerçekleştirdi. Eylül ayında İstanbul ve Bodrum iki okul eğitime başlıyor. İstanbul’daki okul, BBOM modeline uygun arazi bulup buna uygun mimaride bir bina yapılana kadar Ataşehir’deki hazır bir binada eğitime başlayacak. Bodrum’daki okul için arsa bulundu, çalışmalar başladı. Eğitimin temel noktası çocuklar. Onların yaratıcılıklarını ve özgüvenlerini besleyen, onlara alan açan, ekolojik sıkıntılar hakkında bilinçlendiren bir eğitim anlayışını benimseniyor.

Eğitim kooperatifiyle demokratik model
Özel okul statüsünde görünseler de en büyük farkları kar amacı gütmemeleri. Hukuki anlamda okulun sahibi BBOM Eğitim Kooperatifi olacak. Çocuklarını bu okulda okutmak isteyen aileler kooperatife üye olacak. Sadece okulun kendisini döndüreceği giderleri ise veli olan kooperatif üyeleri ortak karşılayacak. Örneğin Ataşehir’de eylülde açılacak okulun her şeyiyle 600 bin TL kurulum masrafı var. Kooperatif üyeleri bu kurulum giderini ortaklaşa paylaşacak. Sonra da yıllık eğitim gideri ödenecek. Yıllık 12 bin TL , ayrıca KDV ve yemek ücreti ödenecek. 80 çocuğun başlayacağı İstanbul BBOM okulunda 10 tane de tam burslu çocuk okutulacak. Bir ana sınıfı, iki birinci sınıf ve bir de ikinci sınıf olacak.

Şu anda okullara öğretmenler aranıyor. 17 Şubat’ta başvurular bitiyor. Üç haftada 50 öğretmen başvurmuş. Dernek üyelerinden öğretmen olan Doğukan Sayan “Öğretmenlerden beklediğimiz iki ana kriter var. BBOM ilkelerini ve değerleri içselleştirmiş ya da içselleştirmeye açık insanlar olmaları ve mesleki anlamda yeterlilikleri. Öğretmenler belirlendikten sonra hizmet öncesi eğitim de olacak “diye konuşuyor

BU KEZ BİSİKLETLE HIZ PROBLEMİ
Müfredat Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatının kazanımlarının esas alıyor ama uygulamalar bir hayli değişik olacak. Derneğin üyelerinden, özel sektörde çalışan bir anne olan Ahu Özdoğan Demirci müfredatlarını şöyle anlatıyor:
“Program geliştirme çalışmaları sürüyor. Örneğin okulda hayat bilgisi dersi okul sınırlarının dışında işlenecek. Matematik dersi hayat içinde deneyimleyebildikleri formatta olacak. Gönüllülerimizden birinin Tuzla’daki arazisinde perma kültür yapabileceğimiz bir yerimiz var. Pek çok konuda içselleştirdiğimiz şeyler var. Suyun sonsuz olduğunun zannedilmesi, arabanın , uçağın çok doğal ve rahat kullanılması, doğaya verdikleri zararın hesaba katılmaması… Matematik problemleri bile buradan başlayarak evrilebilir. Mesela pazartesi sabah iki saat okul meclisi toplantıları olacak. Öğretmen, öğrenci ve okul çalışanları eşit şekilde kararlar alacak. ” Öğretmen Mahmut Koyuncu da “Ekolojik yaklaşımla ilgili insanın varlıklar hiyerarşisinde en tepede değil, hayvanlar, bitkilerle ortak bir yaşantısı olduğu bilincini vermek bizim içi önemli” diyor.

PEKİ SİSTEME GİRİNCE NE OLACAK?
Peki bu okulda okuyan çocuklar daha sonra sınav odaklı sisteme girdiklerinde ne olacak? Yıldız Teknik Ünversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. İsmek Akça, bu soruya şöyle yanıt veriyor: “Bu kaygı anlaşılır. Ancak bu kaygının tek giderilme metodu şu ana kadar öğrenilmiş olan sınav odaklı perspektif değil. Tam tersine öğrenmeyi bilen çocuklar yetiştiğinde, çocuğun ihtiyaçlarına göre olan sistem devreye girdiğinde zaten analitik düşünebilen, öğrenmeyi isteyen çocuklar oluyor.” Akça derneğin kamusal eğitimin bu şekilde yeniden dizayn edilebileceğini göstermeyi hedeflediğini belirterek “Bu modeller kamusal kaynaklarla desteklenmeli” diyor.

DESTEK OLABİLİRSİNİZ
Derneğe, bağış yapıp, ayni ya da nakdi yardımlarla ‘başka bir okul’ hayata geçirilirken katkı sağlayabilirsiniz. Öte yandan BBOM, aralarına katılmak isteyen aileler için 13 ve 17 Şubat’ta toplantı düzenliyor.
İletişim için: 533 383 43 16, www.baskabirokulmumkun.net, [email protected], facebook.com/baskabirokulmumkundernegi.

Etiketler

Bir cevap yazın