Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi MIPIM 2022 En İyi Sağlık Kompleksi Ödülü’nü Kazandı 

Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından projelendirilen İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Uluslararası Gayrimenkul Fuarı (MIPIM) 2022'de "En İyi Sağlık Kompleksi" ödülünü kazanarak, Türkiye'nin bu kategoride ödül alan ilk projesi oldu.

1991 yılından bu yana dünya gayrimenkul sektörünün nabzını tutan, bu yıl “Kentsel Dönüşümü Yönlendirmek” temasıyla düzenlenen Uluslararası Gayrimenkul Fuarı (MIPIM) 2022, Fransa’nın Cannes şehrinde yapıldı. 12 kategoride 45 finalistin yarıştığı MIPIM Ödülleri 2022’nin kazanan projeleri, düzenlenen özel bir tören ile açıklandı.

İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, “En İyi Sağlık Kompleksi” kategorisinde ABD’den Pavilion (Hospital of the University of Pennsylvania) ve Danimarka’dan Steno Diabetes Center Copenhagen (SDCC) projeleri ile yarıştı. Proje, rakiplerini geride bırakarak 31. MIPIM Ödülleri’nde Türkiye adına bir ilke imza attı.

2020 yılında hizmete açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, ana hastane binasına yerleştirilen 2.068 sismik izolatörle, depreme karşı “Dünyanın En Büyük Sismik İzolatörlü Binası” unvanına sahip. 3 heliport alanı ile 10 bloktan oluşan entegre sağlık kampüsünde; Genel Hastane, Çocuk Hastanesi, Kadın Hastalıkları Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Nöroloji ve Ortopedi Bilimleri Hastanesi, Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve Psikiyatri Hastanesi bulunuyor. Günlük 35 bin ayakta hasta muayenesi ve 1.000 ameliyat yapılabilecek kapasiteye sahip olan hastanede toplam 2.682 yatak bulunuyor. 456 yoğun bakım yatağı ile Avrupa’nın tek blokta en büyük yoğun bakım kapasitesine sahip Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde pandemide organ nakli ve diğer operasyonların aksamadan devam etmesi sağlandı.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde yağmur suları 3.600 m²’lik depoda toplanarak 171.842 m² peyzaj alanının sulamasında kullanılıyor. Binalar üstündeki güneş panellerinden toplanan enerji, katların sıcak su ve peyzaj aydınlatmalarının elektrik ihtiyacını karşılıyor. Sağlık kampüsü, yeşil bina GOLD LEED Sertifikası seviyesinde “Enerji ve Çevre Dostu” tasarımlarla inşa edildi.

Daha önce RFID Journal tarafından “Sağlıkta En İyi RFID/IOT Uygulaması” ödülüne layık görülen Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi, 1917 yılından bu yana yayın hayatını sürdüren uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’ın 8. kez düzenlediği ve toplamda 6 kıtadan 21 farklı ülkede gerçekleştirilen projelerin değerlendirildiği “Küresel En İyi Projeler” yarışmasının “Sağlık Hizmetleri” kategorisinde Merit Ödülünü kazanmıştı.

Etiketler

Bir cevap yazın