Bangkok’ta Mahremiyetin Ön Planda Olduğu Bir Konut: Ice Su House

Tayland merkezli ofis Junsekino Architect and Design’ın tasarladığı Ice Su House isimli konut projesi Bangkok'taki yerleşim bölgesinde yer alan iki katlı bir ev.

Proje mülk sahiplerinin, hem yüksek düzeyde mahremiyete sahip hem de dış doğayla bir miktar ilişkisi olacak bir yaşam alanı taleplerini karşılayacak şekilde hayata geçirilmiş.

Biçimin sadeliği, mimarın mimari kütle aracılığıyla mal sahibinin karakteristiğini aydınlatmaya yönelik ilk amaçlarından biri olmuş.

Evin inşa edildiği arsa dar bir yapıda olduğundan mimarlar sıkışık bir plan yapmış ve ana yaşam alanını üst katta oluşturarak alanı etkin bir şekilde kullanmaya çalışmışlar. Bu nedenle üst kat zemin kattan daha yüksek olacak şekilde tasarlanmış.

Ofis teraslar, birinci kattaki ortak alan ve zemin seviyesinde yükseltilen ana yaşam alanı dahil olmak üzere seviye gizliliğini göz önünde bulundurarak projeyi açıkça üç ana bölüme ayırmış ve bu alanları kapsayacak şekilde devasa bir dik çatı tasarlamış.

Böylece evin etrafındaki açıklıklar çatı ile kamufle edilmiş ve her iki kattaki teraslar ev sahiplerinin evlerinden çıkmadan çevredeki doğanın keyfini çıkarmasını sağlayacak şekilde planlanmış.

Bu proje için mimari ve iç mekan bir bütün olarak birleştirilmiş. İç mekan kullanımını büyütmek için ofis, hem ev sahiplerine hem de kedilerine konforlu bir alan yaratmak üzere çevrili koridorun ortasındaki ışıklıklı eğimli tavanı kullanmaya karar vermiş.

Form ve alan yalın bir şekilde tasarlanmış olsa da, her bir malzemenin detayı birbirleriyle uyumlu olacak şekilde düzenlenmiş. Cam blok çit ve saçakta kullanılan yarı saydam levha gibi bazı bölümlerde yarı saydam malzemelere ağırlık verilmesi konutun mahremiyet algısını pekiştirmiş.

Gündüz iç mekanı aydınlatmak için çatıya konulanı çatı pencereleri ile çevredeki bağlamla bağlantının kopmaması sağlanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın