Bakanlık Ve Belediye Binaları İçin Yıkım Başvurusu Yağıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na kentsel dönüşüm kapsamında bakanlıklardan 150 kamu binası için, belediyelerden de bin 600 özel mülkiyet binası için yıkım başvurusu geldi. En çok başvuru Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yapıldı.

“Yaşam Dönüşümdür” sloganı ile yola çıkan kentsel dönüşüm sürecinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yıkım talepleri gelmeye başladı. Bakanlığa 150 kamu binası bakanlıklardan, bin 600 özel mülkiyet binası için belediyelerden yıkım başvurusu yapıldı. Bu kapsam da Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları riskli binalarını tespit etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılacak protokollerden sonra eylül ayı itibari ile yıkımlar başlayacak.Yakında başlayacak olan afet riski altındaki alanların dönüşümü için yıkım talepleri gelmeye başladı. Bakanlığa şu ana kadar 150 kamu binası için bakanlıklardan, belediyelerin kentsel dönüşüm alan içerisindeki özel mülkiyet binaları içinde belediyelerden bin 600’e yakın yıkım başvurusu yapıldı. Bu sayıların ilerleyen dönemde daha da artması bekleniyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yıkılacak kamu binalarıyla ilgili olarak bakanlıklarla protokol imzalayacak. Bakanlık, dönüşümde dikkat çeken en büyük adımlarından birisi de Kahramanmaraş’ta bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait lojmanların yıkılması olacak.

Yapılan tespitlerde en fazla riskli binaya Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın sahip olduğu ortaya çıktı. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kahramanmaraş’ta bulunan lojmanlarını ve Van 15. Tapu ve Kadastro bölge müdürlüğüne bağlı Hakkâri de ki hizmet binasını da yıkacak. Ayrıca, Milli Savunma Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarının riskli binaları da tespit edildi. Yapılacak protokoller den sonra eylül ayı itibari ile yıkımlar başlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na şu ana kadar en fazla yıkım talebi bin 500 ile Nevşehir’den geldi. Bakanlığa İstanbul, Bitlis, Düzce, Trabzon, Adıyaman, Ankara gibi belediyelerden de talep geldi.

Şu ana kadar 33 tane yıkım firması, hazırladıkları yıkım teknikleri, makine parkları, teknik elamanların yeterliliğini içeren tanıtım dosyalarını Bakanlığa iletti. Bakanlık yapacağı değerlendirmeler sonucunda hangi firmaların yıkımı gerçekleştireceğini belirleyecek. Bakanlık dönüşüm gerçekleştireceği yerlerin yıkım tekniğini de belirleyecek. Bakanlık, her yerde her tekniği uygulamayacak. Kentsel dönüşümde patlatma, yıkım makineleri ile yıkma ya da el yöntemiyle yıkma gibi teknikleri uygulayacak. Bakanlık, ayrıca yıkımı yeni teknoloji aletlerle gerçekleştirecek. Yıkımda çıkacak inşat atıklarının geri dönüşümü için Almanya, Hollanda ve ABD gibi ülkelerin teknolojilerini de inceliyor. Sıfır artık projesini hayata geçirmek isteyen Bakanlık, geri dönüşüm komisyonu kurdu. Bakanlık inşat atıklarının geri dönüştürmek için üniversitelerden de destek isteyecek.

Etiketler

Bir cevap yazın