Bakanlığın Hevsel Bahçeleri Planı Ortaya Çıktı!

Hevsel Bahçeleri ve Dicle Vadisi'nin "Özel rekreasyon alanı" ilan edildiği planın içeriğine ulaşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 8 bin yıllık tarihe ve kültür birikimine sahip olan Hevsel Bahçeleri yerine cami ve "cazibe merkezleri" kuracak.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi için verilen “Suriçi imar koruma projesi’ sonrasında Hevsel Bahçeleri ve Dicle Vadisi “Özel rekreasyon alanı” ilan edildi. Proje henüz onaylanmamasına rağmen Hevsel Bahçeleri’nde talan başlatıldı. Ortaya çıkan plana göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hevsel ve Dicle Vadisi’nde ibadethane yapacak. Yıkımın hızla ilerlediği Hevsel için UNESCO dahil tüm doğa savunucuları sessiz kalırken, plan dahilinde yapılacak cami ve yapılar bölgenin ekolojik yapısını tamamen yok edecek. Ulaştıkları bu planın içeriği ile ilgili konuşan Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Büşra Cizrelioğulları Sadak, “Plana göre talan edilecek 32 bin hektarlık alan üzerinde cazibe merkezleri kurulacak. Özellikle planda ‘ibadethanelerin yapılacağı’ ibaresi dikkat çekiyor. Bu merkezler Diyanet İşlerinin kendi uygun gördükleri şekilde ve yerde yapılacak” dedi.

“Özel proje alanında yetki bakanlıkta”

28 Aralık 2016 tarihinde eş zamanlı olarak iki büyük projenin bakanlık tarafından re’sen onaylandığını belirten Cizrelioğulları, Hevsel’in “Özel Proje Alanı” ilan edilen kısmının birinci uygulama etabına ilişkin imar planı değişikliklerinin askıya çıkarıldığını kaydetti. Cizrelioğulları, “Öncelikle Özel Proje Alanı’na ilişkin söylememiz gerekenler; bu alanlarda yetkinin olduğu gibi Bakanlık’a geçmesi ve yerel yönetimlerin yetki ve denetiminden tamamen çıkmasıdır. Aynı zamanda özel proje alanı ilan edilmesi nedeniyle, Bakanlık merkezden plan yapıp onaylayarak uygulama aşamasında dahi yereli dâhil etmeden projeler üretebiliyor. Bu alanda da yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçmiş oldu” diye belirtti.

Dicle Vadisi Diyanet’in inisiyatifine bırakıldı

Cizrelioğulları, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne resmi yazı ile müracaat etmelerine rağmen plan içeriğine dair bir bilginin paylaşılmadığını söyledi. Kendi imkanları dahilinde proje hakkında bilgi sahibi olduklarını aktaran Cizrelioğulları, plan değişikliği ile getirilen kararlarla alanda cami yapılması planlandığını vurguladı. Cizrelioğulları, Bakanlık’ın re’sen onayladığı projenin Suriçi yerleşkesinin güneyinde kalan Kırklar Dağı’nın eteklerinden Dicle nehrinin On Gözlü Köprü ile buluştuğu alandan itibaren başlayan bölgeyi kapsadığına dikkat çekti. “Yürürlükte bulunan ve Sur Belediyesi’nce onaylı eski planlarda bu 32 hektarlık alanın tamamı ağaçlandırılacak alan olarak planlıdır” diye belirten Cizrelioğulları, yapılan plan değişikliği ile bu alanın tamamının “rekreasyon alanı” olarak değiştirildiğinin altını çizdi.

“Yasaklı bölge ‘yerleşime uygun’ diye değiştirildi”

Cizrelioğulları, “Rekreasyon alanında nelerin yapılabileceğini de açıkça belirtmişler. Belirtilen fonksiyonlar içinde kır kahveleri, sosyal tesisler ve ibadethaneler bulunuyor. Alanın 14 hektarlık kısmı Jeolojik Etüd Raporu’nda yapı yasaklı bölge iken ‘yerleşime uygun alan’ olarak değiştirilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yıllardır Dicle Vadisi’ne ilişkin oldukça sorunlu kararlar üretiyor. Daha önce yine ‘Vadi Alanının Tarımsal Nitelikli Alandan Çıkarılması’na yönelik kararlar alınmıştı” diye belirtti.

Etiketler

Bir yanıt yazın