Bakan Özhaseki: “Sağlıksız ve Kimliksiz Kentler Oluştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, özellikle 1950'lerden sonra başlayan göç dalgası sonrasında yaşanan gelişmelerle sağlıksız ve kimliksiz kentlerin oluştuğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Merkezi’nde düzenlenen “İnşaat Sektörü Çalıştayı”na katıldı.

Özhaseki, burada yaptığı konuşmada, özellikle 1950’lerden sonra başlayan göç dalgası sonrasında yaşanan gelişmelerle sağlıksız ve kimliksiz kentlerin oluştuğuna dikkati çekerek, “Japonya’da 6-7 şiddetinde deprem durmadan oluyor, herkes evinde yatıyor, kimse dışarı çıkmıyor. Bizde 5-6 şiddetinde deprem birkaç kişinin mutlaka ölümüne sebep oluyor. Allah korusun 7 şiddetinde bir deprem biraz daha süresi uzarsa binlerce insanın ölümüne sebep olacak.” diye konuştu.

Özhaseki, standartlar ölçüsünde yeşil alanın, sosyal donatıların yerli yerinde yerleştirilemediğini, şehirlerin tarihinin insanların tarihinden eski olduğuna, şehirlerin insanların aynası gibi olduğunu söyledi.

“Kentsel dönüşümü yeni baştan kurgulayacağız”

Bakan Özhaseki, ikinci yeni çalışmalarına yönelik olarak da, “Kentsel dönüşümü yeni baştan kurgulayacağız. Şu anda geldiğimiz noktayı yeterli görmüyoruz. Çok hızlı yapmamız lazım ve aksaklıkları da biliyoruz.” diye konuştu. Özellikle İstanbul özelinde imarda yaşanan sıkıntılara değinen Özhaseki, burada “İmar yoğunluğu 2, 4 verirsem, bu işi çözerim” mantığında hareket edildiğini anlattı.

İstanbul’un nüfusunun bu anlayışla 30 milyona çıkabileceğine ve bu mantığın da yanlış olduğuna işaret eden Özhaseki, “Bizim de devlet olarak şu anda verdiğimiz teşvikler, belki ekonomik daralmadan meydana gelen bir durum ama az ve doğru değil. Birtakım kamu arazilerinin bu işe hasredilmesi lazım. Bölge itibarıyla düşünmek lazım. Bu işlerde kamuya verilen ne kadar teşvik varsa, bu işin dönüşümünde uğraşan özel sektöre de verilmesi lazım. Bütün bunların hazırlığını yapıyoruz. Bunun için bir ay sonra ‘Şehircilik Kurultayı’nı başlatıyoruz. Kurultayda dört ana maddemiz var, birisi kentsel dönüşümle ilgili.” diye konuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın