Bahçeli için Türkiye’nin En Uzun 4′üncü Köprüsü

Adana'da Türkiye'nin en uzun köprülerinden birinin temeli, köprüye adı verilen Bahçeli tarafından 30 Mart Çarşamba günü atılacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin 4. büyük köprüsü olacak Devlet Bahçeli Köprüsü’nün inşaatına 30 Mart’ta start verecek. 2 bin 456 metre uzunluğunda, üzerinde 6 şeritli yol ve çift hatlı demir yolu olması planlanan köprü, Adana’nın geleceğine yön verecek projeler arasında gösteriliyor.

2 bin 456 metre uzunluğunda, üzerinde 6 şeritli yol ve çift hatlı demir yolu bulunan Devlet Bahçeli Köprüsü’nün inşaatına 30 Mart’ta start verecek olan Başkan Hüseyin Sözlü, Adana’nın itibar abidesi olacak bu hizmetin yanı sıra kentin geleceğine yön verecek projeleri de art arda uygulamaya koyacak. Adnan Menderes Bulvarı’nın çehresini değiştirecek yenileme, Orhan Kemal Kitapçılar Çarşısı, D 400 kara yolu alt geçidinin üzerinin kapatılması, Yeşil Bina ve Adana Uyuşturucu İle Mücadele ve Rehabilitasyon Merkezi projeleri hizmet çıtasını zirveye taşıyacak.

“ADANA’NIN GELECEĞİNİ PLANLIYORUZ”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kendi adını taşıyan köprünün temel atma törenine katılacağını ve hemşehrileriyle kucaklaşacağını vurgulayan Başkan Hüseyin Sözlü, 30 Mart günü saat 13.00’da Adnan Menderes Bulvarı girişinde gerçekleştirecekleri törene tüm Adanalıları davet etti. Başkan Sözlü, “50 yıllık, 100 yıllık öngörülerle Adana’nın geleceğini planlıyoruz. Adana’nın hamurunu samimiyetle, sevgiyle yeniden yoğuruyoruz. Şehrimizde huzur ve refah iklimini hakim kılmayı, modern belediyeciliğin en güzel örneklerinin gerçekleştiği yerleşim yeri olmasını amaçlıyoruz” dedi.

HASTANE KOMPLEKSİ, ADLİYE VE BTÜ KAMPÜSÜNE HIZLI VE GÜVENLİ

2 Bin 456 metre uzunluğundaki Devlet Bahçeli Köprüsü’nün, 3’üncü boğaz köprüsünden sonra Türkiye’nin en uzun köprüsü olacağını anımsatan Başkan Sözlü, 120 milyon lira ihale bedelli yapının 825 metrelik bölümünün çelik imalat olacağını, 2017 yılının ikinci yarısından itibaren günlük 55-60 bin taşıtın buradan ulaşım sağlayacağını anlattı. Başkan Sözlü, bu köprünün Yüreğir yakasında inşaatı devam eden yeni hastane kompleksi ve yeni adliyenin yanı sıra kısa süre önce kurulan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin Sarıçam’daki kampüsüne de hızlı ve güvenli ulaşım sağlayacağını bildirdi.

PROJELER ZİNCİRİNE ÖNEMLİ HALKALAR EKLENİYOR

Başkan Sözlü’nün uygulamaya koyduğu yeni projeler arasında Adana halkının ortak kullanım alanı olan Adnan Menderes Bulvarı’nın yenilenmesi de büyük önem taşıyor. Seyhan Baraj Gölü kıyısının çehresini değiştirecek ödüllü projede sahil ve peyzaj düzenlemeleri, kesintisiz bisiklet yolları, koşu yolları yer alacak. Adnan Menderes Bulvarı yeni haliyle konser ve festivallere ev sahipliği yapacak.

ALT GEÇİDİN ÜZERİ KAPATILACAK, KENT İÇİ ULAŞIM RAHATLAYACAK

Kent içi ulaşımı rahatlatacak düzenlemelere öncelik veren Başkan Sözlü, D 400 karayolu üzerindeki alt geçidin üzerinin kapatılması için de proje hazırladı. Bu düzenlemede Türk Kuşu Kavşağı’ndan Sabancı Merkez Camisi’ne kadar olan güzergahta yan yolların genişletilmesiyle kent içi ulaşım büyük ölçüde rahatlayacak. Kavşak göbekleri ve refüjler yeşillendirilecek. Seyhan Oteli önünden adliye istikametine yaya geçişine imkan sağlanacak. Genişletilecek yan yollarda durak cepleri yapılacak.

ORHAN KEMAL KİTAPÇILAR ÇARŞISI EŞSİZ PROJE

Çukurova İlçesi, Turgut Özal Bulvarı üzerinde konumlandırılan Orhan Kemal Kitapçılar Çarşısı ise Adana’nın kültür ve sanat merkezi olma özelliğini pekiştirecek. Metro istasyonuna çok yakın olacak Orhan Kemal Kitapçılar Çarşısı’nda 180 metrekarelik 9 dükkanda edebiyat dünyasının usta kalemlerinin eserleri okurlarla buluşacak. 180 metrekarelik çok amaçlı salonda imza günleri, sergiler ve söyleşiler gerçekleştirilecek. 140 kişilik 2 ayrı sinema salonu, kafe ve restoranlar, 200 araçlık otopark ve metro istasyonu bağlantısıyla bu proje de eşsiz olacak.

YEŞİL BİNA ÇEVREYLE DOST, DOĞAYLA BARIŞIK

Başkan Sözlü’nün Çukurova Üniversitesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa geliştirdiği proje Adana’ya çevre dostu Yeşil Bina kazandıracak. Sarıçam’da yapılacak Yeşil Bina, ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 75’ini bünyesindeki güneş tarlası ve rüzgar pervanelerinden karşılayacak. Çukurova Kalkınma Ajansı’nın finanse edeceği, gereken arazinin Çukurova Üniversitesi tarafından tahsis edileceği Yeşil Bina, Çevre Koruma Daire Başkanlığı Özel Atık Şube Müdürlüğü hizmet binası olarak faaliyet gösterecek. Yeşil Bina’da çevresel sorunlarla ilgili farkındalık oluşturacak etkinlikler gerçekleştirilecek.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE MERKEZİ

İnsanların hayatını karartan uyuşturucu ve madde bağımlılığına savaş açan Başkan Sözlü, Çatalan Barajı şantiye sahasındaki binaların onarımıyla Adana Uyuşturucu İle Mücadele ve Rehabilitasyon Merkezi projesini hayata geçirecek. 100 kişi kapasiteli bu merkezde uyuşturucu ve madde bağımlıları tedavi edilip, topluma yeniden kazandırılacak.

Etiketler

Bir cevap yazın