Avusturya Alpleri’nde Bir Göl Evi

Avusturya Alpleri’nde Bir Göl Evi

Steiner Architecture, Avusturya Alpleri'nde, Zell Gölü'nün sisli orman manzarasına gizlenmiş post-modern mimariye işaret eden bir göl evi tasarladı.

Louis Kahn’ın Trenton Hamamı’na (1955) atıfta bulunan tasarımın başlangıç noktası, kare bir kaide üzerinde piramit çatı oluşumuyla şekilleniyor. Tabanına 50 cm kalınlık eklenerek uygulanan monolitik beton yapı ile kompozisyon daha da güçlendirilmiş. Binada, yeniden kullanılan malzemelerin karışımından elde edilen dayanıklı beton kullanılmış, böylece ısı yalıtımının her tarafa eşit bir şekilde dağılması sağlanmış.

Mimarlık ofisi tarafından yapıda tercih edilen malzeme ile binanın yıkımı durumunda güvenli bir şekilde doğada yok olması isteniyor. Pencere ve kapı çerçeveleri de duvarların açıklıklarına kolaylıkla yerleştirilebiliyor. Çerçevelerin sağlamlığı, iç kısımdaki cilalı betonun pürüzsüz yüzeyi ile dengelenmiş. İç mekanda, minimal formu geliştirmek ve güzelleştirmek için renkli dekoratif unsurlar bir araya getirilmiş. Bodrum katındaki gösterişli sarı perde ve zemin kattaki çok renkli perdeler iç mekanı süslerken, koridor çok renkli canlı bir halı ile kaplanmış. Her üç kat ince beyaz bir çelik sarmal merdivenle birbirine bağlanmış.

En üst kat, aşağıdaki betonun ağır yapısını dengelemek için hafif ahşap panjurlar kullanarak doğuya özgü mimari özellikleri yansıtıyor. Panjurlar döndürüldüğünde mekan Zell Gölü ile eski Avusturya kasabasının manzarasına açılıyor. Japon referansı, eğimli çıkıntılı çatının yanı sıra ahşap panellerdeki ince işçilikte kendini gösteriyor. Tüm yükseltiler, revaklarıyla merkezden biraz uzakta neredeyse aynı kullanılmış. Ekip, iki hacim arasında Frank Lloyd Wright’ın Westcott House’unu (1908) anımsatan uyumlu bir gerilim yaratmak istemiş. Ev, Alp ormanlarındaki komşu evlerden daha modern, ancak doğal bir devamlılık sunuyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın