Avrupa’da en iyi oldular şimdi dünya için yarışacaklar

Türkiye'de geliştirilen başta konut olmak üzere pek çok projenin sadece buralarda ses getirdiğini söylemek büyük bir mütevazilik. Çünkü, pek çok proje, uluslararası alanda pek çok ödül aldı.

17 yıldır düzenlenen Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri yarışmasının finaline Avrupa’dan katılacak projeleri belirleyen yarışmada Türkiye’den pek çok isim ödülle döndü. Şimdi aynı isimler ayağının tozuyla tekrar Londra yolcusu. Çünkü, mimarlar ve şirketler, ödüllerini 22-23 Eylül gecesi düzenlenecek galada alacaklar. Dahası, burada aynı yarışmanın Asya Pasifik, Afrika, Amerika ve Arabistan’dan finale kalmış ve ödül almış isimleri de yarışacaklar. Hepsinin tek amacı, alanlarında dünyanın en iyi ismi olabilmek.

Dünyanın en iyisi ödülünü kazanmak için 22-23 Eylül tarihleri arasında Londra’ya gitmeye hazırlanan projeler ve yaratıcılarını değerlendirecek jüri ise oldukça özel isimlerden oluşuyor.

80 profesyonel arasında Google İngiltere Yöneticisi James Bacon, Ulusal Gayrimenkul Uzmanları Federasyonu İcra Kurulu Başkanı Peter Bolton King, Kraliyet Lisanslı Müfettiş ve Müşavirler Enstitüsü Başkanı David Dalby (RICS) ve İskoçya Kraliyet Bankası’ndan (RBS) Mike McNamara gibi isimler yer alıyor. İşte, Türkiye’den katılan isimlerden bazıları…

RINGS ISTANBUL

Sancaktepe’de geliştirilen Rings İstanbul projesi, 2011 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nden ödülle dönen isimler arasında. üzlerce katılımcı arasından sıyrılan mimar Hakan Kıran, ödülünü 22-23 Eylül’de Londra’da alacak.

Dikey alanda müstakil bir yaşam sloganıyla lanse edilen projede en önemli özelliklerden biri hiçbir dairenin birbirini görmemesiydi. En yakın bina mesafesinin ortalama 30 metre olduğu projede iki daire arasında iki asansör, iki merdiven ve iki giriş tasarlandı.

Projede altı çizilmesi gereken bir diğer özellik ise, kat bahçeleriyle site sakinlerin kendilerine özel alanlarda hobilerini gerçekleştirebiliyor olmaları. 30 futbol sahası büyüklüğüne sahip alanda 1.500 konutun tasarlandığı projede bir de AVM yer alıyor. Bu arada projede alanın yüzde 75’i yeşile ayrılmış durumda.

Adı: Rings İstanbul
Yeri: İstanbul – Sancaktepe
Yapımcı firma: Selin Yapı
Mimar: Hakan Kıran Mimarlık
Katıldığı organizasyon ve ödülü: Avrupa Gayrimenkul Ödülleri

MAÇKA RESIDENCES

Astaş Gayrimenkul ve Armani/ Casa işbirliğinde Maçka’da inşa edilen, Maçka Residences Interior Design by Armani /Casa Managed by Kempinski, çok üniteli rezidans kategorisinde Avrupa’nın en iyi mimari projesi seçildi. 22-23 Eylül’de Londra’daki galada ödülünü alacak projede, burada dünyanın en iyisi olabilmek için de yarışacak.7 bin 300 metrekare üzerinde özel tasarımlı üç bloktan oluşan projenin giriş katlarında tasarımcılar, diyetisyenler, modacılar ve gurme marketler bulunacak.

Rezidanslarda, zeminden tavana kadar uzanan, geniş cam cepheler ve akıllı otomasyon sistemleriyle ön plana çıkan projedeki dairelerde mutfaktan parkeye kadar tüm detaylar Armani / Casa tasarımı olarak planlanıyor. Projede ikisi açık, biri kapalı üç havuz, 5 bin metrekarelik spa, fitness, hamam ve güzellik salonlarının yanı sıra modacıların tasarım stüdyoları gibi birçok özel mekân da yer alacak.

Adı: Maçka Residence
Yeri: İstanbul – Maçka
Yapımcı firma: Astaş -Armani/Casa
Mimar: Mixity – Armani/Casa ve Metex Design – Sinan Kafadar
Katıldığı organizasyon ve ödülü: Avrupa Gayrimenkul Ödülleri

COUNTRY LIFE

CountryLife projesi, Göktürk’te geliştirildi. Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri kapsamında ‘en iyi karma proje’ ödülüne layık görüldü. İki dönüm iç bahçeyle dikkat çeken projede altı çizilmesi gereken diğer özellik ise peyzajın kütlelerden fışkıracak şekilde tasarlanmış olması. Proje, 356 bağımsız bölüm olarak tasarlandı. 277 rezidans, 50 mağaza, 29 ofis, 2 bin metrekare büyüklüğünde spor ve sağlık merkezi, 750 metrekare fuaye, ana lobi, yarı olimpik havuz ve etrafındaki rekreasyon alanları diğer ana özellikleri.

Adı: Country Life
Yeri: İstanbul – Göktürk
Yapımcı firma: Keleşoğlu-Metal Yapı
Mimar: Çamoğlu Mimarlık
Katıldığı organizasyon ve ödülü: Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri

SARPHAN FİNANS PARK

22-23 Eylül’de Londra’da düzenlenecek Gayrimenkul İş Zirve’sinde dağıtılacak olan ödüllerde Çamoğlu Mimarlık da Sarphan Finans Park projesiyle ödüle layık görüldü. Sarp Group tarafından Batı Ataşehir’e inşa edilen Sarphan Finans Park’ta 340 adet konut, 123 adet ofis, 1 adet otel ve 54 adet ticari üniteden oluşan toplam 518 bağımsız bölüm bulunuyor.Sarp Group’un Sarphan Finans Park projesinin satış ofisi yaklaşık 6 ay önce tamamlandı. Hem satış ofisinin hem projenin tasarımı Çamoğlu Mimarlık’a ait.

Adı: Sarphan Finans Park
Yeri: İstanbul – Batı Ataşehir
Yapımcı firma: Sarp Group
Mimar: Çamoğlu Mimarlık
Katıldığı organizasyon ve ödülü: Avrupa Gayrimenkul Ödülleri

TAO TOWER

Suyabatmaz Demirel Mimarlık tarafından tasarlanan ve Ataşehir Finans Merkezi yakınlarında yapılacak TAO Tower projesi ise Avrupa’nın en iyi ofis projesi seçildi. TAO Gayrimenkul tarafından inşa edilecek proje 72 bin metrekare inşaat olarak tasarlandı. Proje, yer aldığı Finans Merkezi Projesi içinde simgesel rol oynaması beklenen yüksek bir yapı olarak tasarlandı.

Düşey ve yatay kompozisyon elemanları arasında yaratılan gerilimli yapısıyla dikkat çeken proje, binanın simgeselliğine katkı yaparak benzerleri arasında ayrışmasını sağlıyor.

Adı: TAO Tower
Yeri: İstanbul – Ataşehir
Yapımcı firma: TAO Gayrimenkul
Mimar: Suyabatmaz Demirel Mimarlık
Katıldığı organizasyon: Avrupa Gayrimenkul Ödülleri

PALİVOR ÇİFTLİĞİ

Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde ödül toplayan isimler sadece İstanbul’dan olmadı. Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinde, Istranca Ormanları’nın ortasında bulunan ‘Palivor Çiftliği’ için tasarlanan Gökışık, Günışık ve Taşev isimli üç ayrı çiftlik evi projesi, konut mimarisi dalında üç ayrı ödüle layık görüldü. Tasarımcı Oral Mimarlık’ın aynı çalışmayla aldığı bir başka ödül ise gayrimenkul pazarlama alanında oldu. ‘Demirköy Kültür Merkezi’ isimli proje ise Oral Mimarlık’a kamu mimarisi alanında ödül getirdi.

Adı: Palivor Çiftliği – Demirköy Kültür Merkezi
Yeri: Kırklareli – Demirköy
Mimar: Oral Mimarlık
Katıldığı organizasyon: Avrupa Gayrimenkul Ödülleri

PARKONE

Uskumruköy’de inşa edilen ParkONE, 2011 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde çoklu konut mimarisi kategorisinde ödüle layık görüldü. Space Architects & Designers tarafından tasarlanan proje, 12 dönümü yeşil alan ve sosyal tesislere ayrılmış 30 dönümlük arazi üzerine geliştirildi. Peyzaj mimarisine de büyük önem verilen ve ilk etabı 41 üniteden oluşan projede yer alan konutların her birinin bahçesi veya yüzme havuzu bulunuyor.

Adı: ParkOne
Yeri: İstanbul – Uskumruköy
Yapımcı firma: Mitaş Gayrimenkul
Mimar: Space Architects&Designers
Katıldığı organizasyon ve ödülü: Avrupa Gayrimenkul Ödülleri

BODRUM REZİDANS

Suyabatmaz Demirel Mimarlık’ın ödül alan bir başka projesi olan Bodrum Rezidans Murat Arif Suyabatmaz ve Hakan Demirel imzası taşıyor. AS-LTS şirketi tarafından Bodrum yapılan proje 100 metrekare büyüklüğünde.

Etiketler

Bir yanıt yazın