Atina’ya “Ankara Palas” jesti

Ankara, ekonomik kriz nedeniyle son iki yıldır Türkiye'de geniş çaplı bir milli gün kutlamasını yapamayan Yunanistan'a devlet konukevi olarak kullanılan Ankara Palas'ı kullanma imkânı tanıdı.

27 Ekim 1930’da Atatürk ile Venizelos’un ilk buluştuğu yer olan Ankara Palas’ın iki ülkenin ilişkisinde sembolik önemi var.

Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis’in bu yılki Milli Günü Ankara Palas’ta yapması, ülkesinin Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos’un geçen şubatta Ankara’ya yaptığı resmi ziyarette kararlaştırıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yunanlı mevkidaşı görüşmesini ve ortak basın toplantısını Ankara Palas’ta yaptı. Davutoğlu, Ankara Palas’ı çok beğenen Avramopulos’a, “Burayı seçmemizin sembolik anlamı da var.

Çünkü Atatürk ve Venizelos, 27 Ekim 1930’da Ankara Palas’ta bir araya gelerek ilk dostluk tohumlarını atmışlardı” dedi. Avramopulos, Yunanistan’ın Milli Günü’nü Ankara Palas’ta kutlayıp kutlayamayacağını sordu. Davutoğlu, “Elbette kutlayabilirsiniz” dedi. Ankara’da özel otellerde ortalama 300 kişilik bir Milli Gün resepsiyonunun fiyatı menü ikramına göre 40-45 bin lira arasında değişiyor. Yunanistan’ın Ankara Palas’a ödeyeceği paranın bu miktarın çok altında olacağı bildirilirken, net bir rakam verilmedi.

Etiketler

Bir cevap yazın