Atık Sular Klozette Kullanılacak

Lavabo, banyo suları arıtılarak tekrar klozetlerde kullanılacak. Proje kapsamında arıtılan sular bahçe sulama ve araç yıkamada da değerlendirilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, günlük hayatta kullandığımız ve en çok su israfına neden olan lavabo ve banyo sularının dönüşümü için proje geliştirdi. “Türkiye Kıyılarında Yüzme Suyu Profillerinin Belirlenmesi ve Turizm Tesislerinde Atıksuyun Geri Kazanımı Projesi” çalışmaları 18 Kasım 2012 tarihinde başladı.

Proje su kullanımının en yoğun olduğu sektörlerin başında gelen turizm sektöründe uygulanacak. Otellerde kişi başı günlük su kullanımları 1200 litre değerine kadar ulaşabiliyor.

Proje ile gri sular yani lavabo ve banyoda kullanılan sular depolarda toplanacak ve atıksu arıtma tesislerine gönderilerek temizlenecek. Arıtılan atıksular daha sonra klozetlerde sifon suyu olarak değerlendirilecek. Arıtılan atıksular ayrıca; tarım da yeşil alan sulama, araç yıkama, yangınla mücadele, sokak yıkama vb. faaliyetlerde de kullanılabilecek.

Bakanlık Lavabo banyo sularının arıtılarak klozetlerde kullanılması için başlattığı projeyi ilk defa TÜBİTAK-MAM Gebze lojmanlarında uyguladı. Proje, seçilen pilot otellerde uygulandıktan sonra tatil köyleri, büyük iş merkezleri ve benzeri işletmelerde de hayata geçirilecek.

Hayata geçirilen proje ile birlikte kaynaktan temin edilen temiz su miktarı ve deşarj edilen atıksu miktarı azalacak. Bütçesi 2 Milyon TL olan proje ile yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının kirlenmeden korunması sağlanacak.

Etiketler

Bir cevap yazın