Asia Young Designer Awards (AYDA) 2021 Mimarlık ve İç Mimarlık Kategorileri Finalistleri Belli Oldu

Nippon Paint tarafından 13 yıldır düzenlenen Asia Young Designer Awards (AYDA), bu sene Türkiye’nin de katılımıyla toplam 16 ülkede eş zamanlı olarak gerçekleşiyor. “Mimarlık” ve “İç Mimarlık” olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmanın finalistleri belirlendi.

Her iki kategorinin finalistleri Eylül ayı içerisinde daha sonra ilan edilecek bir tarih ve mekanda jüriye yüz yüze sunumlarını yapacaklar ve 2022 de Türkiye’yi temsil ederek diğer 15 katılımcı ülke ile yarışacak birinciler belirlenecek.


Mimarlık Kategorisi Değerlendirme Tutanağı

3 Temmuz 2021 tarihinde seçici kurul üyelerinin tümünün katılımı ile online olarak gerçekleşen toplantıda yarışmaya teslim edilen projeler değerlendirilmeye alınmıştır. 8 proje finalist olmaya hak kazanmıştır.

1. Eleme:

Genel kurgu açısından tutarlı bulunmayan, proje raporunda vadettiklerini tasarımına yansıtamayan ve yarışma temasının alt metninde var olan beklentileri yeterince karşılamayan 6B0M1Y6, 498882, A1P2S3A4, A08E2DN, RanaG5, Gwen57, arch079, 171298, MTK178, 1582tn, gnf6c123, T9M9, M9E7L5, T23İ0198, Nt120295, 420T19E, 19A47J, Dreamer, ydn319, b1607123, 1L7U4K5, sr3507cm, K1ZLG22H, 1011121, Y181T140, N31GB0R ve s14k59rf rumuzlu projeler seçici kurul tarafından oy birliği ile elenmiştir.

2. Eleme:

Şartname yer alan Mimarlık Kategorisi “Değerlendirme Kriterleri” başlığı altında belirtilen gereklilikleri yeterince karşılayamayan 2581MY7, 170468BM, bc131097, RSPT17DK, his2153, HPD74903, Naperva8, BKDPTH76, 34111626, EEB101, ds235269, ürot34, mojito23 ve 3I7N2N, rumuzlu projeler seçici kurul tarafından oy birliği ile elenmiştir.

Finalistler (Başvuru sıra numarasına göre)

Sıra No Rumuz Proje Adı Ad – Soyad Okul
51 MITIG8 MITIGATION LAB Berk Kesimoglu İstanbul Teknik Üniversitesi
64 M241Ö26T THE NOURITURE LOOP Mustafa Gelgeç İstanbul Teknik Üniversitesi
82 9e27t08 UPCYCLER PARK İrem Tümay TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
108 RCZ515A [ARALIKTA] Hikmet Arın Aydın İstanbul Teknik Üniversitesi
111 GTB88E YIĞIN Naz Nar İstanbul Teknik Üniversitesi
120 177417 GOLDEN TREE Betül Keleş Abdullah Gül Üniversitesi
127 s3s1t0 DÜŞÜLKE Şevval Simruy Baygül Orta Doğu Teknik Üniversitesi
132 25081SŞ YAŞAMSAL SÜREKLİLİK Dilek Karakaş Akdeniz Üniversitesi

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlık Kategorisi Seçici Kurul Üyeleri

– Kutlu Bal (Mimar), 2X1 Architects

– Hakan Demirel (Mimar) Suyabatmaz Demirel Architects

– Arzu Gönenç Sorguç (Prof.Dr., Öğretim Üyesi), Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

– Görkem Volkan (Mimar), Görkem Volkan Design Studio

– Begüm Yazgan (Mimar), Yazgan Design Architecture


İç Mimarlık Kategorisi Değerlendirme Tutanağı

29 Haziran 2021 tarihinde seçici kurul üyelerinin katılımı ile online olarak gerçekleşen toplantıda yarışmaya teslim edilen projeler değerlendirilmeye alınmıştır. 9 proje finalist olmaya hak kazanmıştır. Yarışma şartnamesinin proje teslimi 3. maddesi, 4. maddesi E bendi ve 5. maddesi D bendinde belirtilen kurallara uyumsuzluk nedeniyle; mradgzl7, Gülnur, furkan_0, 675N48A, 16390208, EFECAN, ANTOCH4 rumuzlu projeler değerlendirmeye alınmamıştır.

1. Eleme:

Genel kurgu açısından tutarlı bulunmayan, proje raporunda vadettiklerini tasarımına yansıtamayan, ölçek anlamında yarışma kategorisine uymayan, bağlamdan kopuk ve tema alt metninde var olan beklentileri yeterince karşılamayan zynshr63, Z1042018, YE1227EY, Y4S206, Y43S4TY, vd75av8g, spbdv016, SC2198, SÇ0511, r28hf06, Pynoqio, nr071196, neutron, natemi26, nameme1, mumu21, mucver00, MS01ES, Minerva1, ma9vi8, m5e7a8, M2898M, LYS007, kryob22, İEA1404, HYT222, HCC199, gzmbb1, Gf2402b, GelBana, G10ns06, es01y55, EPYS01, elgar12, ECBM26, Ea2703, e4e5n7s3, e33asd42, DREAM99, deniz_25, CK9438, catzg6, brkytng, BİSS6236, bfly1286, barrier1, B9807G, b1e2e3, Ayyu1221, ARC06789, AEY67584, abc222, AB2004, a3801a, a2s5m5h8, 8NM96K, 89543XF, 817315KS, 787244br, 4647ZT, 3690PB, 1984cb, 18RKKO, 1679SMT, 160810mk, 1336ve, 090498AD, 05Zz06 ve 28032019 rumuzlu projeler seçici kurul tarafından oy birliği ile elenmiştir.

2. Eleme:

Şartname yer alan İç Mimarlık Kategorisi “Değerlendirme Kriterleri” başlığı altında belirtilen gereklilikleri yeterince karşılayamayan; M2O4K1, BZ2283 ile bdy1907 rumuzlu projeler seçici kurul tarafından oy birliği ile elenmiştir.

Finalistler (Başvuru sıra numarasına göre)

Sıra No Rumuz Proje Adı Ad – Soyad Okul
12 d0b1k2n3 COLOR -ACADEMY Doğukan Bayrak Kadir Has Üniversitesi
15 TIVIRIM4 HEAL & FEEL PLAYGROUND Nehir Gülyüz Başkent Üniversitesi
32 36998774 MERAKLI KUTU Eren Akavcı Kırıkkale Üniversitesi
52 STREE8 STREET HOUSE Berk Kesimoglu İstanbul Teknik Üniversitesi
63 06SP5H NEIGHBOR/GROUND Cansu Erdem Kadir Has Üniversitesi
71 SİN32M IN/OUT Merve Uçan İstanbul Teknik Üniversitesi
SİN32M VERTICAL VILLAGE Merve Uçan İstanbul Teknik Üniversitesi
74 9K6U9A90 AGROACRES Aslıhan Öztürkoğlu İstanbul Teknik Üniversitesi
86 dorm21 DORMITORIA Barış Bekci Kadir Has Üniversitesi

 

 

 

 

 

 

 

 

İç Mimarlık Kategorisi Seçici Kurul Üyeleri

– Yasemin Arpaç (İç Mimar), Ofist

– Renda Helin Çilalioğlu Çizer (İç Mimar), Renda Helin Design

– İnci Deniz Ilgın (Prof.Dr., Öğretim Üyesi), Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Anasanat Dalı

– Umut Şumnu (Doç.Dr., Öğretim Üyesi), Başkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Programı

– Jeyan Ülkü (İç Mimar), Jeyan Ülkü Mimarlık

Etiketler

Bir cevap yazın