Arşivden Çıktı: Türkiye’de Mimar ve Sanatçı İş Birlikleri

Cumhuriyet döneminin mimarlık, tasarım, planlama ve koruma pratiklerinde öne çıkan, yapılı çevreye ilişkin beş hikâyenin dördüncüsü olan "Türkiye’de Mimar ve Sanatçı İş Birlikleri", 1 Şubat 2022 tarihinden itibaren saltonline.org ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayında.

SALT ve Kalebodur’un yedi yıla yayılan ortaklığı sayesinde SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nde biriken kaynaklar, bu yıl Arşivden Çıktı videolarında ele alınıyor. Cumhuriyet döneminin mimarlık, tasarım, planlama ve koruma pratiklerinde öne çıkan, yapılı çevreye ilişkin beş hikâyenin dördüncüsü olan “Türkiye’de Mimar ve Sanatçı İş Birlikleri”, saltonline.org ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayında.

Sadi Diren’in Ankara Marmara Oteli’ndeki seramik işi
SALT Araştırma, Sadi Diren Arşivi

Videoda, 1950 ve 1980 yılları arasında Türkiye’deki tasarım, mimarlık ve plastik sanatların iş birliklerinden oluşan çalışmalar irdeleniyor. Belma ve Sadi Diren, Eren ve Bedri Rahmi Eyüboğlu, Füreya Koral ve Kuzgun Acar’ın da aralarında bulunduğu sanatçıların özellikle iç mekân ve cephe düzenlemesine işleriyle katkıda bulunduğu modern mimarlık ürünleri, SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’ndeki belgeler eşliğinde ele alınıyor.

Kuzgun Acar’ın İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’ndaki “Kuşlar” isimli işi
SALT Araştırma, Doğan Tekeli-Sami Sisa Arşivi

Dönemin yapı diline katkı sağlayan bu birliktelik, mimarlar Doğan Tekeli-Sami Sisa, Utarit İzgi, Muhlis Türkmen, Hamdi Şensoy, İlhan Türegün ve Hayati Tabanlıoğlu’nun tasarladığı İstanbul Manifaturacılar Çarşısı, 1958 Brüksel Fuarı Türk Pavyonu ve Atatürk Kültür Merkezi gibi dönemin öne çıkan projeleri odağında inceleniyor.

Sadi Diren, Altıntepe’deki atölyesinde
SALT Araştırma, Sadi Diren Arşivi

Arşivden çıktı video serisi, Şubat ayında Cumhuriyet döneminde mimarlık eğitimi konusuyla devam edecek. Videolar, saltonline.org‘da ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayına girecek.

Sadi Diren’in Atatürk Kültür Merkezi’ndeki seramik panosu
SALT Araştırma, Sadi Diren Arşivi

Bilgi, kültür ve sanat üretimini desteklemek amacıyla Garanti BBVA tarafından 2011’de kurulan SALT, herkese açık dijital arşiviyle öğrenci, araştırmacı ve meraklılara kaynak sağlıyor. SALT Araştırma bünyesinde sanat, mimarlık, tasarım, kent, toplum ve ekonomi alanlarında derlenen belge sayısı on yılda 1.9 milyona ulaştı. saltresearch.org adresinde erişime sunulan içerik, Türkiye’den önemli mimar ve tasarımcıların mesleki arşivlerini de kapsıyor. Kalebodur’un desteğiyle SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’ne dâhil edilen koleksiyonlar, 20. yüzyıl Türkiye’sinde etkin uzmanlardan edinilmiş eskiz, çizim, yazışma, sözleşme, rapor, harita, fotoğraf, dia, ses kaydı ve videodan oluşan 170 bin belgeyi bir araya getiriyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın