Arşivden Çıktı: Anıtkabir ve Mimarları

SALT ve Kalebodur ortaklığı ile SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nde biriktirilen belgelerden derlenen "Arşivden Çıktı" serisinin ikinci bölümü “Anıtkabir ve Mimarları”, 10 Kasım 2021 tarihinde saltonline.org ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayına giriyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı Ankara Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e taşınırken, 4 Kasım 1953 – SALT Araştırma, Erkal Güngören Arşivi

Cumhuriyet döneminin mimarlık, tasarım, planlama ve koruma pratiklerinde öne çıkan, yapılı çevreye ilişkin beş hikâyenin ikincisi olan “Anıtkabir ve Mimarları” 10 Kasım 2021 tarihinde saltonline.org ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayına giriyor.  Videoda, Cumhuriyet döneminin etkin mimar, tasarımcı ve sanatçılarının pratiklerine bir uygulama alanı sunmuş olan Anıtkabir, yapının 1944 ile 1953 yılları arasındaki inşa sürecinde ve gelişiminde rol oynamış İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim görevlileri ve mimarlar Paul Bonatz, Nezih Eldem ve Kemali Söylemezoğlu’na ait belgeler ışığında ele alınıyor.

Kalebodur’un desteğiyle SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’ne dâhil edilen koleksiyonlar, 20. yüzyıl Türkiye’sinde etkin uzmanlardan edinilmiş eskiz, çizim, yazışma, sözleşme, rapor, harita, fotoğraf, dia, ses kaydı ve videodan oluşan 170 bin belgeyi bir araya getiriyor. SALT ve Kalebodur’un ortaklığı ile SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nde biriken kaynaklar, bu yıl Arşivden Çıktı videolarıyla ele alınıyor. Arşivden Çıktı video serisi, Aralık’ta erken Cumhuriyet döneminin planlı mahalleleri konusuyla devam edecek. Videolar, saltonline.org‘da ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayına girecek.

Etiketler

Bir cevap yazın