Arkitera Seyahat Bursu Gezgini Yola Çıkıyor

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2010 yılında başlatılan ve 2017'den itibaren Geberit sponsorluğunda düzenlenen Türkiye'nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu olan Arkitera Seyahat Bursu'nun yeni gezgini İrem Korkmaz 19 Temmuz'da yola çıkıyor.

2018 yılında mimarlıktaki ortaklık kavramını sorgulamaya davet eden bursa, pek çok farklı üniversitesinin mimarlık, şehir ve bölge planlama, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ve çevre tasarımı bölümü öğrencileri ve mezunları başvurdu.

16 Nisan’da başvuruları sona eren Seyahat Bursu 2018’e toplam 83 farklı proje katıldı ve 12 isim finale kaldı. 4 Mayıs Cuma günü finale kalan isimlerin birbirinden ilginç ve başarılı sunumları izlenerek yapılan değerlendirme sonrasında İrem Korkmaz bu yılın Arkitera Gezgini olarak seçildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi olan İrem, ortaklık temasını 19 – 26 Temmuz tarihleri arasında “2 İleri 1 Geri” başlıklı rotasıyla San Fransisco katılımcı kent pratiklerinin yol alma biçimleri üzerinden irdeleyecek.

İrem Korkmaz’ın San Francisco rotasının üst başlıkları şöyle sıralanıyor:

  • Chinatown, Mission, North Beach, Castro gibi azınlıkların yoğunlaştığı bölgelerde Bağımsızlık Günü nasıl karşılanıyor?
  • Silikon Vadisi: Teknoloji kampüsleri ne kadar geçirgen?
  • Hi-tech kentte hayalperestlik: Presidio ve Grace Katedrali
  • San Francisco sokaklarında ne olmuştu?: Temizlik, özgürlük, mutenalaştırma
  • Monoculture vs. Counterculture: 68′ kuşağının ardından üniversitelerde atmosfer nasıl?
  • Seçilmiş yaralar: Alcatraz Adası, Fisherman’s Wharf, PIER 39

Seyahat etmeyi ve bu sırada yaptığı gözlemleri açık platformlarda paylaşmayı seven İrem Korkmaz’ın seyahati sırasındaki paylaşımlarını www.seyahatbursu.com web sitesinden ya da aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

       

Etiketler

Bir yanıt yazın