Arkitera Ödülleri ARKIMEET 2013’te Sahiplerini Buldu

Mimarlık camiası ve yapı sektörünün merakla beklediği gelenekselleşen Arkitera Ödülleri, 7-8 Ekim 2013 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen ARKIMEET 2013 kapsamında sahiplerini buldu.

“ARCHITECTS MEET in ISTANBUL” sloganıyla ulusal ve uluslararası mimarları bir araya getiren ARKIMEET 2013’te, gelenekselleşen Genç Mimar Ödülü, İşveren Ödülü ve RAF Yapı Malzemesi Ödülü 8 Ekim Salı akşamı gazeteci Özlem Gürses’in sunumuyla gerçekleşen ödül töreniyle sahiplerine takdim edildi.

Yapı Sektörü, RAF Yapı Malzemesi Ödülü ile Onurlandırıldı

İlk defa 2008 yılında dağıtılmaya başlanan ve bu sene beşincisi verilen RAF Yapı Malzemesi Ödülü’nün temel amacı performansı, üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri, standartlara uygunluğu, zamana ve dış çevre koşullarına dayanımı ve çevre etkisi ile fiziksel çevreye değer katan yapı malzemelerinin üreticilerinin onurlandırılması. Yapı Malzemesi Ödülü bu yıl, Taşıyıcı Sistemler, Altyapı Bileşenleri ve Kaba Yapı Bileşenleri, İnce Yapı Bileşenleri ile Kullanıcı Konforunu Sağlamaya ve Gereksinimlerini Karşılamaya Yönelik Sistemler olmak üzere 3 kategoride verildi.

Durmuş Dilekçi, Bülent Ergin Güngör ve Mehpare Evrenol’un oluşturduğu jürinin değerlendirilmesi sonucunda 3 ayrı firma ve 3 ayrı ürün ödüle layık görüldü.

Gecenin ilk ödülü,Altyapı Bileşenleri ve Kaba Yapı Bileşenleri kategorisinde ACO Fuga Polimer Beton Drenaj Sistemleri ürünü ile ACO Yapı’ya verildi. ACO Yapı adına ödülü almak üzere sahneye davet edilen ACO Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay’a ödülü Bülent Ergin Güngör takdim etti.

Yapı Malzemesi Ödülü’nün ikincisi, İnce Yapı Bileşenleri Kategorisinde AC730 GRC ürünü ile İngiliz firma Jesmonite Limited’ın oldu. Ödülü almak üzere sahneye davet edilen Jesmonite Genel Müdürü Simon Pearson ile ürünün Türkiye distribütörü Kutlar Ltd firmasından Burak Uluşahin ödüllerini, Ömer Yılmaz’dan aldı.

Gecenin son Yapı Malzemesi Ödülü’nü ise Lotus Lavabo ürünü ile Bien Seramik’e verildi. Ödül almak üzere törene katılan Bien Seramik İş Geliştirme ve Projeler Müdürü İlkay Oskay’a ödülü Emin Balkış’ın elinden aldı.

Arkitera İşveren Ödülü İlk Kez Bir Üniversiteye Verildi

Mimar ve işverenin kamusal sorumluluklarını göz önünde bulundurarak, nitelikli mimari uygulamaların ortaya çıkarılmasına destek olan işverenleri onurlandırmak amacıyla ilk kez 2005 yılında verilen, bu yıl 7. kez sahiplerini buldu. Kamu ve özel sektör olmak üzere iki kategoride sunulan ödüllerin yanında 2 adet de Seçici Kurul Teşvik Ödülü verildi.

Can Çinici, Yavuz Selim Sepin, Mutlu Çilingiroğlu, Lale Özgenel ve Kerem Yazgan’ın bir araya gelerek oluşturduğu seçici kurulun değerlendirmeleri sonucunda kazanan isimler belli oldu.

Kamu kategorisinde Namık Kemal Üniversitesi Ortak Derslikler ve Merkezi Laboratuvarlar Binası ile Namık Kemal Üniversitesi ödüle layık görüldü. Namık Kemal Üniversitesi adına binayı tasarlayan ofislerden İTÜ Mardint adına Yüksel Demir ile PAB Mimarlık’tan Ali Eray, Burçin Yıldırım ve Pınar Gökbayrak’a ödüllerini Yavuz Selim Sepin takdim etti.

Özel sektör kategorisinde ise Tekfen Bomonti Apartmanları projesi ile Tekfen Emlak Geliştirme ödüllendirildi. Tekfen Emlak Geliştirme Genel Müdürü Ömer Egesel ile binanın mimarı Bünyamin Derman ödüllerini Mutlu Çilingiroğlu’nun elinden aldı.

Seçici Kurul Teşvik Ödülü’nün ilki 2P Evleri ile Bürgehan Postalcıoğlu ve Berrin Postalcıoğlu’na verildi. Bürgehan Postalcıoğlu’na ödülünü Lale Özgenel takdim etti.

Teşvik Ödülü’nü kazanan ikinci isim ise Logipark Lojistik Tesisleri ile Access Capital Turkey oldu. Access Capital Turkey adına katılan Access Capital Turkey Yönetim Kurulu Üyesi Altuğ İnan ve binanın mimari Zafer Karoğlu ödüllerini Cem Sorguç’tan aldı.

Genç Mimar Ödülü 7. Kez Sahibini Buldu

Genç mimarları desteklemeyi ve nitelikli mimarlık üretimine katkı sağlamayı amaçlayarak Türkiye’de ilk kez 2004 yılında verilmeye başlanan Genç Mimar Ödülü 7. kez sahibini buldu.

Cem Sorguç, Emin Balkış, Deniz Güner ve Nurbin Paker’in oluşturduğu seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda kazanan isim belirlendi.

Gecenin son ödülü olan Genç Mimar Ödülü’nün bu yılki sahibi Arman Akdoğan oldu. Arman Akdoğan ödülünü Nurbin Paker’in elinden aldı.

Ödül töreni, kazanan isimlerin belirlenmesinde büyük emeği geçen jüri üyelerine teşekkür sertifikalarının dağıtılmasıyla son buldu. Ödül töreninin ardından Mimarlar Siyah Giyer paritisyle ARKIMEET 2013, eğlenceli bir kapanış yaptı.

Etiketler

2 yorum

Bir cevap yazın