Arkitera Ödülleri 2017 Sahiplerini Buldu

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından verilen Arkitera Ödülleri, 19 Aralık Salı günü Tasarım Atölyesi Kadıköy'de yapılan törenle sahiplerini buldu.

Genç Mimar Ödülü, İşveren Ödülü ve Arkitera Yapı Malzemesi Ödülü olmak üzere 3 ayrı kategoride verilen Arkitera Ödülleri, bu akşam Tasarım Atölyesi Kadıköy’de yapılan keyifli ödül töreni ile sahiplerine dağıtıldı.

Nitelikli Fiziksel Çevreye Katkıda Bulunan Üreticilere “Yapı Malzemesi Ödülü”

İlki 2008 yılında verilen, temel amacı fiziksel çevreye değer katan yapı malzemelerinin üreticilerinin onurlandırılması olan Arkitera Yapı Malzemesi Ödülü’nün, bu sene dokuzuncusu verildi. Toplamda 3 adet ödül verilirken; Hüray Erk, Önder Kul, Emre Kuzlu, Emir Uras ve Jeyan Ülkü’den oluşan seçici kurul, bu yıl bir ürünü de Seçici Kurul Teşvik Ödülü’ne layık gördü.

2017 yılı Seçici Kurul Teşvik Ödülü’nün kazananı, Smart Slide ürünü ile Kleidco Yapı Sistemleri oldu. Firma adına ödül plaketini Emine Merdim, seçici kurul üyesi Hülya Erk’ten aldı.

Yapı Malzemesi Ödülü’nün ilk kategorisi olan Taşıyıcı Sistemler, Altyapı Bileşenleri, Kaba Yapı Bileşenleri Ödülü’ne, Multipor ürünü ile Türk Ytong layık görüldü. Ödülü, Türk Ytong ekibinden Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak, Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Lebriz Akdeniz, Kurumsal İletişim ve Pazarlama Şefi Eda Dördüncü, Ürün Şefi Mustafa Beker ve Teknik Ürün Müdürü Koray Uğurlu, seçici kurul üyelerinden Önder Kul’dan aldılar.

Yapı Malzemesi Ödülü’nün ikinci kategorisi olan İnce Yapı Bileşenleri Ödülü’nün kazananı, DecoSound / Rhino Triangle ürünü ile Feltouch Yapı Tasarım oldu. Ödülü, Feltouch Yapı Tasarım ekibinden Ürün Tasarımcısı İç Mimar Kerem Özmen, Genel Müdür Şeref Özer ve Yüksek Mimar Zeynep Ergen, seçici kurul üyelerinden Jeyan Ülkü’den teslim aldılar.

Yapı Malzemesi Ödülü’ndeki 3. ve son kategori olan Kullanıcı Konforunu Sağlamaya ve Gereksinimlerini Karşılamaya Yönelik Sistemler ödülünün kazananı Preda Komple Pisuvar ürünü ile Geberit Tesisat Sistemleri oldu. Seçici kurul üyelerinden Emre Kuzlu, Geberit Türkiye Genel Müdürü Cengiz Kazazoğlu’na ödülü takdim etti.

İşveren Ödülü On Birinci Kez Sahiplerini Buldu

 

İlki 2005 yılında verilen Arkitera İşveren Ödülü, bu sene on birinci kez sahiplerini buldu. Amacı, kaliteli mimari üretim için işverenin önemini vurgulamak ve yatırımcıları nitelikli binalar, mekanlar inşa etmeye teşvik etmek olan ödüller, her yıl olduğu gibi bu yıl da, kamu ve özel sektör olmak üzere iki kategoride verildi. Bu sene ayrıca iki adet Seçici Kurul Teşvik Ödülü de verildi. İşveren Ödüllerinin bu seneki seçici kurulunda, Gökhan Aksoy, Sıddık Güvendi, Ali Osman Öztürk, Kerem Piker ve Berna Tanverdi yer aldı.

Seçici kurul bu yıl, Seçici Kurul Teşvik ödülüne, Kayseri Ticaret Odası Hizmet Binası ile Kayseri Ticaret Odası‘nı layık gördü. Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyilmaz ile projenin tasarım ekibi Mustafa Aydın Avunduk, Arman Yaşa ve Özgür Dağlar, plaketlerini seçici kurul üyelerinden Berna Tanverdi’den aldılar.

Seçici kurul tarafından verilen diğer teşvik ödülüne ise Özel Sezin Okulu Açık Çatı ile Özel Sezin Okulu layık görüldü. Seçici kurul üyelerinden Sıddık Güvendi, Özel Sezin Okulu Kurucu Temsilcisi Can Vuran ile projenin tasarım ekibi Berna Erenoğlu, Engin Ayaz, Nesile Yalçın, Begüm Ural ve Elif Karaköse’ye ödüllerini takdim etti.

Arkitera İşveren Ödülü Özel Sektör kategorisinin kazananı, Murat Karamancı Öğrenci Merkezi ile Robert Kolej oldu. Projenin tasarımcısı Alataş Architecture’dan Ahmet Alataş plaketini, seçici kurul üyelerinden Kerem Piker’den teslim aldı.

Bostanlı Yaya Köprüsü ve Gün Batımı Terası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi, Arkitera İşveren Ödülü Kamu kategorisinde ödül aldı. Seçici kurul üyelerinden Ali Osman Öztürk, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım ve Kent Estetiği Şube Müdürü Hasibe Velibeyoğlu, Yapı İşleri Dairesi Başkanı Ayşen Kalpalı ile Etüd ve Projeler Dairesi Başkanı Hülya Arkon’a ödülü; projenin tasarımcısı Evren Başbuğ’a plaketini takdim etti.

Sahne Genç Mimarların

 

Genç mimarların işlerini ve isimlerini duyurmak, böylece mimari üretimde daha çok yer almalarını sağlamak amacıyla ilk kez 2004 yılında verilen Arkitera Genç Mimar Ödülü, bu yıl on birinci kez sahiplerini buldu. Çağla Akyürek Elmas, Emir Drahşan, Cem İlhan, Dilgün Saklar ve Ahmet Tercan’dan oluşan Seçici Kurul, bu yıl 2 ayrı mimarlık ofisinden toplam 5 ismi Genç Mimar Ödülü’ne layık gördü.

Bu senenin ilk ödülünü Slash Architects‘ten İpek Baycan ve Şule Ertürk Gaucher aldılar. Ödülü kendilerine, seçici kurul üyelerinden Emir Drahşan ve Cem İlhan takdim ettiler.

Bir diğer Genç Mimar Ödülü’nü, Kolektif Mimarlar ortakları Barış Demir, Oya Eskin Güvendi ve Sıddık Güvendi; seçici kurul üyeleri Ahmet Tercan ve Dilgün Saklar’dan aldılar.

Arkitera Ödülleri töreni, jüri üyelerine teşekkür plaketlerinin verilmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Etiketler

Bir yanıt yazın