Arjantin’de Beyaz Tuğla Duvarlara ve Eğik Açılı Çatılara Sahip Bir Toplu Konut Projesi

Proje Arjantin merkezli mimarlık ofisi Balparda Brunel Oficina de Arquitectura (BBOA) tarafından Santa Fe eyaletinin en büyük şehri olan Rosario’nun banliyösünde hayata geçirilmiş.

Ofis lüks konutlarıyla öne çıkan Fisherton mahallesi için her konutun aynı büyüklükte ve aynı sayıda oda içeren evlerden oluşan bir konut kompleksi tasarlamış.

1.500 metrekarelik bir parsel içinde mimarlar, dikdörtgen arazide farklı açılarda yerleştirilmiş yedi bağımsız evden oluşan her biri 100 metrekarelik alana sahip, iki katlı, beyaz tuğla duvarlara ve açılı çatıya sahip binarın yer aldığı bir konut kompleksi oluşturmuş.

Evler, zemin seviyesinde yer alan ortak yaşamları alanları ve üst katta yer alan yatak odaları ile aynı kat planlarına sahip olacak şekilde planlanmış.

Zemin katın ortasında, tüm servis fonksiyonlarının toplandığı guatambú ağacından üretilmiş kontrplaktan yapılan bir ünite bulunuyor. Ünite giriş, merdivenler, mutfak ve ortak alan gibi ana seviyedeki her alanın işlevini öne çıkaracak şekilde tasarlanmış.

Projeyi tasarlarken, BBOA tekdüze bir manzaranın yaratacağı monotonluk algısından kaçınmaya çalışmış.

Evlerin doğrusal olmayan yerleşimi, çeşitli büyüklüklerde çimenler ve teraslara izin verilmesine yardımcı olmuş. Bazı alanlarda geniş ve diğerlerinde daha dar olan asfalt bir araba yolu sitenin içinden geçirilmiş.

Etiketler

Bir cevap yazın