Apple Store, Şeffaf Duvarlarla Bambuyu Bütünleştiriyor

Foster + Partners, Macau'daki Apple Store’da şeffaf taş duvarlar ve bambunun kullanılmasıyla sürdürülebilir, sade ve yenilikçi alanlar sağlıyor.

Macau-Çin’de, Apple Store’un merkezinin atriyumu boyunca yükselen bambu sürgünleri, yenilikçi bir cephe olan taş ve cam ile birleşerek katmanlaşmanın yarattığı kurguyu güçlendirerek şeffaf alanlar sağlıyor. Işığın geçmesine olanak sağlayan çok ince bir taş katmanı ve beş adet cam katmanından oluşan cephe, sade  bir tasarıma sahip. Yapı, Foster + partnerleri tarafından, ziyaretçileri parlak taş panellerle çevreleyen bir “kağıt fener” olarak kavramsallaştırıldı.

Çevresinde yoğun olarak gazino, otel vb. yapıları barındıran Apple Store, Cotai’nin parlak ve neon ışıkları ile oluşturduğu gösteriş ile, kendi sadeliğini öne çıkarak ikisi arasında bir karşıtlık sağlamayı amaçlıyor. Strüktürel olarak aynalı paslanmaz çelik ile üç köşe sütunun sarılı olduğu tasarımda, sadelik, yenilik ile bütünleşerek ön plana çıkarılıyor. Macau’nun seslerini, manzaralarını ve renklerini, sade ve şeffaflığıyla tamamlayan zarif binada, doğal malzemenin yenilikçi kullanımı içeride ve dışarıda dikkat çekiyor.

Plazanın mekânsal olarak tersi olarak tasarlanmış iç mekanda, merkezdeki dikdörtgen alanda “koruluk bambu” yetiştiriliyor ve büyüyen bambu yaprakları, kare alandan üst katlara doğru uzanıyor. Duvarın alt kısmını saran, etrafı saydam olan ve dış kısmında bambu ekranını bulunduran alanda, günışığı, çatıya yerleştirilmiş piramidal çatı pencerelerinden girerek doğal aydınlatmayı sağlıyor. İlk katı, taş ve camla çevrili olan alan, bambu manzaralı ve ahşap vitrinlerle döşeli.

Büyük taş merdivenler ve filtrelenmiş doğal ışığı sağlayan çatı penceresi şeritleri ile aydınlatılan üst katta, ekran masaları, aşağıda yer alan bambu bahçesine bakan merkezi bir atriyumun etrafında düzenlendi.

Etiketler

Bir cevap yazın