AOÇ Tartışmaları Söyleşi ile Sokağa Taşındı

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ üzerine kurguladığı etkinliklerine devam ediyor.

5 Haziran 2012 Dünya Çevre Günü’nde, AOÇ’de anısı olan Ankaralıların, fotoğraf karesi ile ölümsüzleştirdikleri anılarını TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile paylaşmaları ve eski A.O.Ç. fotoğraflarından derlenen “A.O.Ç. sergisi” 11.00’de Konur Sokak’ta açıldı. Sergi günü akşamında da sergi eşliğinde A.O.Ç. söyleşisi gerçekleştirildi.

Faruk Küçük ve Prof.Dr. Yalçın Memlük ile Konur Sokak’ta gerçekleştirilen söyleşide Memlük ve Küçük, Ankaralılara seslendi. Söyleşinin açılış konuşmasını TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan yaptı. Söyleşi sokakta gelip geçenlerin de katılımıyla büyüdü.

Prof.Dr. Yalçın Memlük Atatürk Orman Çiftliği’nin tarihçesini anlatarak, “Atatürk Orman Çiftliği, zirai/tarımsal bir üretimden çok alanında barındırdığı Karadeniz Havuzu, Marmara Köşkü, Bira Fabrikası vb. gibi mekanlarla sosyalleştirme projesidir. Ernst A. Egli’nin eskizleri üzerine Gazi Çiftliği uygulamaları başlamıştır. İyi bir kentli olmak istiyorsak bilinçli bir kentli olmalıyız. Kurulduğu yıllarda 150 bin dekara ulaşan AOÇ alanı, bugüne gelindiğinde 20 bin dekara kadar düşmüştür. Türkiye tarihinde AOÇ’ye dikilen fidan kadar, hiçbir zaman fidan dikilmemiştir. 1925 gibi bir tarihin koşullarında AOÇ’ye 1 milyon fidan dikilmiştir. O kurak alanda bir mucize gerçekleştirilmiştir. Ulusal bir mucize olan AOÇ uluslar arası alanda da örnek alınmıştır. İsrail yıllar sonra, AOÇ’yi model alarak çiftlikler yapmış ve üretim yapmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Memluk’un ardından söz alan Faruk Küçük ise AOÇ’nin bir emanet olduğuna vurgu yaparak, AOÇ’nin bugüne gelişini aktardı. “Atatürk yabancı ziraatçılar ile Ankara’yı dolaşıp AOÇ nin yerine karar verdiğinde bu alan kurak bir bozkırdı. Ankara’nın ihtiyacı olan modern tesisler kurdurarak, Ankara halkı için ürünler yetiştirildi. Mısır’dan, Hindistan’dan hayvanlar getirtildi. Şimdiki halk ekmeğin temelleri orada atıldı, fırın kurularak halka sağlıklı ekmek ulaştırıldı. Dünyaca ünlü ödüllü şaraplar üretildi. Ankaralıların uygun fiyata ve sağlıklı yemek yemesi için Merkez Lokantası yaptırıldı. Fidanlar üretilir noktaya gelindi ki bu fidanlar başka kazalara gönderildi. AOÇ’ye tüm Ankaralıların sahip çıkması gerekir, AOÇ bir emanettir” şeklinde AOÇ’yi anlattı.

İlginin yoğun olduğu söyleşi soru cevaplar ve tartışmalarla son buldu.

Etiketler

Bir cevap yazın