Antalya Yerel Yönetimde Türk Demokrasi Tarihine Geçti

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek "EXPO Meydan Raylı Sistem Hattı" projesini, güzergah üzerindeki mahallelerin sakinlerinin onayına sundu.

Başkan Menderes Türel’in çağrısıyla 200 milyon liralık dev yatırım için oylamaya katılan 8 bin 777 vatandaşın, 8 bin 631’i “evet” oyu vererek “Raylı Sistem istiyoruz” dedi.

Dün yapılan oylamayla katılımcı demokrasi örneği sergileyen Antalya Büyükşehir Belediyesi, “EXPO meydan Raylı Sistem Hattı”nın geçeceği 20 mahallenin sakinlerinden proje için istediği onayı aldı. Antalyalılara destekleri için teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel EXPO Meydan Raylı Sistem Hattı’nın en kısa sürede hizmete girmesi için çalışmalara başlayacaklarını duyurdu. Türel, bundan sonra da planlanan projelerin doğrudan Antalyalılara sorulacağını ifade etti.

Yenigöl Mahallesi’nde “Raylı sistem istiyoruz” diyerek kendisini alkışlarla karşılayan vatandaşlara seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, “Demokratik hakkınızı yerine getirdiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi. Oy kullanmaya gelenler de Başkan Türel’e büyük projelerin halka sorulması noktasında gösterilen hassasiyetten dolayı teşekkür etti.

Türkiye’de Bir İlk

Oylamayla ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Türel, “Gerçekten Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çağdaş ve gelişmiş ülkelerin şehirlerinde bir çok büyük proje halka sorulur. Halkın vereceği karara göre yerel yönetimler yol haritası çizer. Biz de bugün bunu yapıyoruz. Yaklaşık 200 milyon TL yatırım maliyetiyle Antalya’nın en önemli projelerinden EXPO Raylı Sistem Hattını inşasına başlayıp başlamayacağımızı vatandaşımıza sorduk. Halkımızın demokrasiye, katılımcı yönetime olan hassasiyetini bu vesile ile görmüş olduk. Bundan sonra hangi büyük proje olursa olsun halkımıza soracağız. Halkımızın kanaatini aldıktan sonra o proje ile ilgili gerekeni yapacağız. Katılımcı yönetim adına bu referandum başarılı bir örnek” dedi.

23 Nisan 2016’ta başlanacak projeye başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, EXPO Yönetim Kurulu Başkanı ve Tarım Bakanı Mehdi Eker’e destekleri için şükranlarını sundu.

Antalya’da günlük yaklaşık 50 bin kişi 11 kilometrelik bir raylı sistem hattından faydalanıyor. Projeyle birlikte mevcut hatta 16 kilometre daha eklenmiş olacak.

Etiketler

Bir cevap yazın