Antalya Şehrin İlk Simge Yapısını Yarışmayla Yapma Kararı Aldı

Antalya'nın Kepez ilçesi'ndeki 200 dönümlük Kent parkı için "ulusal mimari proje yarışması" düzenlenmesine yönelik protokol imzalandı.

Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi, Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Yarışması ile Dokuma Fabrikası’nın halka açılması çalışmasında Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile işbirliği yapılmıştı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün Mahalli Seçimlerde vaat ettiği 70 proje arasında yer alan simge proje ve 200 dönümlük kent parkı, Mimarlar Odası ve diğer meslek odalarının destekleriyle inşa edilecek. Bu amaçla Kepez Belediyesi ve Mimarlar Odası Antalya Şubesi arasında kent parkı ve simge eserle ilgili “ulusal mimari proje yarışması” düzenlenmesine yönelik protokol imzalandı. Protokole Başkan Hakan Tütüncü ve Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Osman Aydın imza attı.

Başkanlık toplantı salonundaki imza töreninde AK Parti Kepez İlçe Başkanı Yusuf İşeri, Belediye Başkan Yardımcıları ile Kepez Belediyesi İmar Komisyonu Üyeleri Musa Batu, İsmail Ulusoy, Adem Çelik ve Erdoğan Yarbaş da hazır bulundu.

Başkan Hakan Tütüncü, simge eserin proje yarışmasını, Mimarlar Odası Antalya Şubesi koordinatörlüğünde ve diğer meslek odalarının desteği ile yapacaklarını belirten Tütüncü, “Kent paydasına birleşerek el ele, gönül gönüle vererek çok güzel işler başarabiliriz. Mimarlar Odası ile bunun örnek çalışmalarını daha evvel bir kaç kez yaptık. Ortak çalışma sonrası ortaya çıkan ürünler çok güzel oldu. Ulusal mimari proje yarışması düzenlemeyi amaçlayan işbirliği protokolü ile Masa Dağı üzerinde yaklaşık 200 dönümlük bir alanın içerisinde hem simge niteliği taşıyacak mimari tasarımın meydana getirilmesi hem de kent parkı düzenlemesi çalışması yapılmasının ilk adımını attık” dedi.

Başkan Tütüncü, simge projenin hem Antalya hem de Kepez için önemli bir eser olacağına dikkat çekerek, “Proje için Antalya kent merkezinin ve Kepez’in en yüksek noktalarından bir tanesi olan Masa Dağı bölgesi seçtik. En yüksek noktada dikey tarzda oluşturulacak olan mimari eser, gece aydınlatmasıyla da gece ve gündüz Antalya’nın her tarafından görülebilecek bir eser olacak. Güzel bir mimari tasarım ve çevre düzenlemesiyle birlikte 200 dönümlük kent parkını ve simge eseri Antalyalıların ve misafirlerinin istifadelerine sunacağız” diye konuştu.

Tütüncü, Mimari proje yarışmasını, meclis kararıyla idari bir karara dönüştürdüklerini belirtti.

Osman Aydın da Kepez Belediyesi ile birlikte çalışmaya alıştıklarını belirterek, “Türkiye’de bir çok belediyeye ve odaya örnek olduğumuzu düşünüyorum. Başkan Hakan Tütüncü, imar ve kentleşme konularında sadece Mimarlar Odasıyla değil, diğer odalarla birlikte çalışıyor. Bu çalışma yöntemi, ülkemizde çok da rastlanan bir yöntem değil.”

Simge eserin Antalya için önemine dikkat çeken Aydın, “Dünyada bir çok kent, simge binalarıyla anılır ve özellikle o yapılar görülmeye gelinir. Kepez Belediyesi ile Antalya’nın kimliğine, geleceğine katkı yapabilecek önemli bir projenin protokolünü imzalıyoruz.”

Mimarlar Odası Antalya Şubesi koordinatörlüğünde yapılacak olan yarışma, Peyzaj Mimarları Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Şehir Plancıları odası ile birlikte yürütülecek.

Etiketler

Bir cevap yazın