Antalya Doğu Garajı ve Halk Pazarı Alanı Düzenlenmesi Hayata mı Geçiyor?

Açılan yarışmanın uygulama projeleri yapılmış, ancak temel kazısı sırasında tarihi mezarlar ortaya çıkmıştı ve projeye Osman Aydın'ın başkanlık döneminde devam edilememişti.

Doğu Garajı inşaatı ile 2300 yıllık nekropol kalıntılarının ortaya çıkmasıyla başlayan tartışmalar ile ilgili Antalya için büyük şans olduğunu belirten Prof.Dr.Nevzat Çevik, “1. Attaleia kuruluşundan önceki döneme (İÖ 3. yy) ait bulgularla Antalya kent tarihi değişmiştir. 2. Antalya’nın boğucu kent merkezinde yeni ve uygar bir rekreaasyon alanı yapma şansı yakalanmıştır. İnşaat kazılarında şans eseri ortaya çıkan ve arkeolojik kazıları Müze tarafından tamamlanan nekropolde 1000’e yakın mezar ortaya çıkarılmış, bulunan objeler de Müze’de sergilenmişti. Eski inşaat projesinin iptali ardından yeni arkeolojik dokuya göre yeniden tasarlanan proje, bu alanı bir müze olarak turizme ve halka sunmayı amaçlayan uygun bir projedir” demişti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, 5 yıldır çukur olarak bırakılan Doğu Garajı alanını, içinde Festival Çarşısı’nın da yer alacağı bir cazibe merkezi yapmak üzere çalışmalara başladığını belirtti. Türel’in Doğu Garajı’nın özel üniversite alanından, özel proje alanına dönüştürülmesi teklifi Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran oturumu devam toplantısında ele alınan gündem maddesinde bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Mustafa Akaydın yönetimi tarafından planlara özel üniversite alanı olarak işlenen Doğu Garajı’nın sahip olduğu tarihi mezarlık alanıyla birlikte, içinde Festival Çarşı’nı da barındıran, geleneksel çarşı kültürünü yaşatıldığı bir cazibe merkezine dönüştürülmesi konusunda seçim taahhüdünde bulunduklarını hatırlattı. Başkan Türel, Doğu Garajı’nı Antalya’ya yeni bir cazibe alanı olarak kazandırmak istediklerini ifade etti.

MİMARLAR ODASI’YLA ORTAK PROJE

Başkan Menderes Türel, Doğu Garajı’na uygulanacak yeni projenin nasıl elde edileceğine yönelik süreci de şöyle açıkladı: “Doğu Garajı ilk olarak benim önceki belediye başkanlığı döneminde planlanmıştı. O dönem Mimarlar Odası’yla birlikte STK temsilcilerinin içinde yer aldığı jüri tarafından bir yarışma projesi elde ettik. Sonrasında Akaydın yönetimi bu projeyi tercih etmedi. Şimdi biz yeniden geriye döneceğiz. Geçmişte Mimarlar Odası’yla yaptığımız çalışma çerçevesinde aynı süreci tekrarlayacağız. Ödüllü projeye sahip arkadaşlarımız, Mimarlar Odası ve ilgili STK’la ortak bir çalışma yapacağız. Antalya dinamiklerinin de kabulü çerçevesinde bir çalışma yürüteceğiz. Yeni projeye bu çerçevede ortaya çıkacaktır.”

OY BİRLİĞİ İLE GEÇTİ

Başkan Menderes Türel, Doğu Garajı alanının özel üniversite alanından, söz konusu projeyi uygulamak üzere özel proje alanına dönüştürülmesi konusunda 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğini Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin takdirine sundu. Büyükşehir Belediye Meclisi, teklifi oy birliği ile kabul edildi.

Yarışma sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın