Ankara’ya teleferik ve dev dönme dolap

Ankara'ya üç ayrı güzergahta teleferikle Güvenpark'a 135 metre yüksekliğinde dev dönme dolap yapılacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi; Dikmen-Kızılay, Yenimahalle-Şentepe ve Siteler-Karapürçek arasında ulaşımının teleferik sistemiyle yapılması ve Güvenpark’ta 135 metre yüksekliğinde dönme dolap yapılması kararı aldı.

Başkent şehir içi ulaşımına ilişkin Ankara Belediye Meclisi’ne verilen önergede nüfus yoğunluğunun ve araç sayısının her geçen gün arttığı belirtilerek, alternatif ulaşım olarak teleferik gündeme getirildi.

Meclis üyelerine okunan yazıda, ”Dikmen ve Yenimahalle gibi kot farklılığının bulunduğu bölgelerde metro yapımı yüksek mahiyette bulunmaktır. Kısa ve orta mesafelerde mevcut toplu taşıma araçlarına yardımcı olmak amacıyla dünyanın 5 kıtasında uygulanan ciddi kot farklılıklarının bulunduğu noktalarda yapım maliyeti düşük, inşaatı çabuk, çevreci, ideal bir ulaşım aracı olan şehir içi ulaşımda teleferik sistemi kullanılmaktadır. Dikmen-Kızılay, Yenimahalle-Şentepe ve Siteler-Karapürçek arasındaki ulaşımının teleferik sistemiyle yapılması düşünülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan oylamanın ardından önerge oy çokluğuyla karara bağlandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara Belediye Meclisi’nde, Ankara ve Konya Büyükşehir Belediyeleri ile Devlet Demiryolları arasında hızlı tren kullanılarak turizmin geliştirilmesi, Ankara’da üç farklı noktaya teleferik yapılması ve 50. Yıl Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında kalan bölgede meydana gelen toprak kayması sonucu evlerini boşaltmak zorunda kalan vatandaşlara 300’er TL’lik kira yardımı yapılması kararları alındı.

Oylama öncesi konuya ilişkin Belediye Meclisi üyelerine bilgi veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, doğalgazlı 250 otobüsün daha imzalanan sözleşmeyle EGO’nun araç filosuna katılacağını ve toplu taşımacılık konusunda yeni bir çalışma yaptıklarını ifade etti. Gökçek’in konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulunduğu kaydedildi:

”Ankara’da düzgün hatlarda seri gidip gelecek otobüsleri hizmete vereceğiz. Mesela Mamak bölgesinde Çevre Yolu’nun hemen altından kalkacak, Siteler istikametinden gelerek Sıhhiye ve Kızılay’a kadar bu metrobüsler hizmet versin istiyoruz. Bu hatta daha önce tramvay düşünüyorduk, ama bu araçlar daha iyi olacak. Ayrıca Altındağ’ın üst tarafındaki Karapürçek tarafından gelecek yolcuları da Siteler’e teleferikle indireceğiz. İkincisi Dikmen Vadisi’ni yap işlet devretle vereceğiz. Ayrıca, Yenimahalle–Şentepe üzerinden bir güzergah var. Burada da dört veya beş durak olacak. Yolcuları Şentepe’den toplayarak, metroya getirecek ve aynı biletle metrodan devam edilebilecek. Bu üç güzergahı da 1,5 yıl içinde bitirmek istiyoruz.”

Ankara Belediye Meclisi’nde, ayrıca Ankara ve Konya Büyükşehir Belediyeleri ile TCDD’nin, iki kent arasında turizmin geliştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalanması da görüşüldü. Hızlı tren kullanılarak turizmin geliştirilmesi, karşılıklı kültürel bağların güçlendirilmesi ve tarihi yerlerin tanıtılması amacıyla Ankara’ya gelecek gruplara rehberlik edilmesi ve indirimli olarak ulaşımların sağlanması da oy birliğiyle karara bağlandı.

50. Yıl Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında kalan, Mamak Şehit Cengiz Topel Mahallesi ile Çankaya 50. yıl bölgesinde meydana gelen toprak kayması sonucu evlerini boşaltmak zorunda kalan vatandaşlara 300’er TL’lik kira yardımı yapılması yönünde de karar alındı.

135 METRE YÜKSEKLİĞİNDE DÖNME DOLAP
Avrupa’nın en yüksek dönme dolabı olarak bilinen ve Londra’da bulunan 135 metre yüksekliğindeki London Eyes’ın benzeri bir dönme dolabın Güvenpark’ta uygun bir alana yapılması konusu da Belediye Meclisi’nde görüşüldü.

Belediye Meclisi’ne önerge olarak gelen konu hakkında bilgi veren Başkan Gökçek, sistemin Güvenpark içinde ağaçların bulunmadığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin iftar çadırını kurduğu alana yapılmasının düşünüldüğünü ifade etti. Gökçek’in açıklamasının ardından, sistemin yerinde incelenmesi için uzmanlar ve Belediye Meclis üyelerinden oluşan bir heyetin Londra’ya gitmesi de karara bağlandı.

Etiketler

Bir cevap yazın