Ankara’daki Olumsuz Hava Koşulları Şantiyede İş Kazasına Neden Oldu

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, 15 Ağustos'ta yaşanan fırtına ve sağanak yağış esnasında Yenimahalle’de Pasifik İnşaat’a ait Merkez Ankara Şantiyesinde yaşamını yitiren Hacettepe Üniversitesi inşaat mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Taha Öztürk ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan inşaat mühendisliği öğrencisi Ege Kıratlı ile mimarlık öğrencisi Emre Çetin için basın açıklaması yayınladı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açıklama metninin tamamı şu şekilde:

“Başkentte günler öncesinde uyarıları yapılan ve dün yaşanan sağanak yağış ve fırtına sırasında, Pasifik İnşaat’a ait Merkez Ankara şantiyesinde stajyer bir inşaat mühendisliği öğrencisi yaşamını yitirmiş, biri mimarlık, diğeri inşaat mühendisliği bölümünden 2 öğrenci ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır. ODTÜ öğrencileri, meslektaş adayımız Ege Kıratlı’ya ve inşaat mühendisliği öğrencisi Emre Çetin’e acil şifalar dilerken, hayatını kaybeden Hacettepe Üniversitesi 3. Sınıf öğrencisi Taha Öztürk’ün ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

Planlama, proje, ihale ve uygulama safhalarının her aşaması problemli olan, Şubemizin davasının bulunduğu ve en son İller Bankası’nın taşınması sonrası işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından çalışmaya uygun olmayan koşulları belgelediği için İller Bankası çalışanı Yönetim Kurulu üyemizin işten çıkarıldığı Merkez Ankara projesi şimdi de başkentin göbeğinde bir iş cinayetine neden olmuştur. Valilik, AFAD ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin defalarca olağanüstü hava olaylarına ve yağışa karşı uyarılar yapmasına rağmen, rüzgâr nedeniyle kule vinç dahi çalışmıyorken stajyer öğrencilerin şantiyede sahaya çıkarılmış olması ve kolon kalıplarının alanda sabitlenmeden serbest halde bırakılması işçi sağlığı ve iş güvenliğinin hiçe sayıldığının göstergesidir. Nitekim şiddetli rüzgâra dayanamayan kalıpların devrilmesi, iki stajyerin yaralanmasına, birinin ise ölümüne neden olmuştur.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, Merkez Ankara şantiyesinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na aykırı uygulamalar olduğuna dair Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na daha önce yaptığımız resmi başvurulara risk olmadığı yönünde geri dönüş yapılmışken, dün yaşanan iş cinayeti ve yaralanmalara ilişkin tüm sorumlular hakkında işlem yapılması ve detaylı incelemeler hususunda konunun takipçisi olacağımızı duyuruyor, tedavi gören öğrencilerin bir an önce sağlığına kavuşmalarını diliyoruz.”

İMO Ankara Şubesinin yaptığı açıklama ise şu şekilde:

“Dün yaşanan fırtına ve sağanak yağış esnasında Yenimahalle’de projelendirilmesinden yapımına kadar içerisinde birçok tartıştırma da barındıran Pasifik İnşaat’a ait Merkez Ankara Şantiyesinde bir inşaat mühendisliği öğrencisi yaşamını yitirdi, biri inşaat mühendisliği diğeri mimarlık öğrencisi 2 meslektaş adayımız ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Hayatını kaybeden Taha Öztürk Hacettepe Üniversite 3. sınıf öğrencisiydi.

Yapılan uyarılar hiçe sayılarak çalışmaya devam edilmesi sonucu yaşanan bu üzücü olay kaza olarak nitelendirilemez. Valilik, AFAD ve ABB tarafından günlerdir Ankara’da olağanüstü hava olaylarının yaşanacağı konusunda yapılan uyarılar, daha da ötesinde fırtına öncesi Ankara semalarını kaplayan kara bulutlar göz ardı edilmiştir.

Olay yerinden aldığımız bilgilere göre bu koşullara rağmen, rüzgâr yüküne ağır şekilde maruz kalacak olan bir önceki beton dökümünde sökülen perde kolon kalıpları sahada serbest halde bırakılmış ve sahada olan meslektaşlarımızın üzerine devrilerek iki stajyerin yaralanmasına, bir meslektaşımızın ölümüne sebep olmuştur. Olay anında anemometreden alınan rüzgâr değerlerine bağlı olarak kule vinç dahi çalışmazken imalatın durdurulmaması ve sahada çalışanların olması yaşanan cinayetin birincil sebepleri arasındadır. Ankara’nın göbeğinde ve Millet Bahçesinin karşısında böylesine devasa bir şantiyede yaşanılan bu vurdumduymazlık memleketin diğer noktalarında neler yaşanabileceğini de ayrıca düşündürmektedir.

Yaşanılan iş cinayetinin basına yansımasıyla birlikte olay yerinde inceleme yapmak isteyen Odamız bilirkişileri, Ankara Büyükşehir ve İlçe Belediyesi yetkilileri sahaya alınmamıştır. Ülkemizde alıştığımız üzere yaşanan olaylardan sonra önlemlerin alınması sadece gerçeklerin üzerinin örtülmesi amacı taşımaktadır.

Hayatını kaybeden Taha Öztürk’ün yakınlarına başsağlığı, yaralı arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. An itibarıyla olayın gerçekleştiği alana giriş izniverilmediği için detaylı incelemeleri ve teknik raporu daha sonra paylaşacağımızı ve konunun takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna bildiririz.”

Etiketler

Bir cevap yazın