Ankara’da Ortak Miras Çalışması

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Alman Enstitüsü Ankara’da bulunan ortak kültürel miraslarını açığa çıkartmak için çalışma yürütecek.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Alman Enstitüsü’nü (Goethe Institut Ankara) ziyaret etti. Alman Enstitü Müdürü Dr. Thomas Lier ile görüşen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, AOÇ ve Saraçoğlu hakkında bilgi verdi.

Atatürk Orman Çiftliği arazisinde bulunan Almanca konuşan Avusturyalı mimar Ernest Egli’nin yapıları ve Saraçoğlu’nun mimarı Paul Bonartz’ın Alman olması Alman Enstitüsü ve Mimarlar Odası’nı buluşturdu. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, AOÇ arazisindeki yapılar ve Saraçoğlu Mahallesi’nin dönüşümü üzerine fikir alışverişinde bulundular. Hakkan “AOÇ üzerine Alman Enstitüsü’yle birlikte sempozyum hazırlığı içerisindeyiz. Almanya’dan AOÇ üzerine çalışmalar yürütmüş ve yürütecek konuklarımız olacak” dedi.

Toplantıdan sonra Candan “AOÇ ve Saraçoğlu mimarlarının Almanca konuşması ve alman olması sebebiyle ortak mirasımızdır. Alman Enstitüsü’nde Saraçoğlu Mahallesi ile ilgili Kent Düşleri Proje Fikir Yarışmamızda destekleyen kuruluş olmasını ve danışman jüride yer almalarını önerdik . prensip olarak destekleyen kuruluş olacaklarını ve jüride yer alacaklarını ilettiler. Bu ortak kültürel mirasımız açısından önemli bir adımdır.” şeklinde bilgilendirmede bulundu.

Post-Oil City

Toplantının ardından Alman Enstitüsü ve Mimarlar Odası Post- Oil City sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Kokteyl eşliğinde gerçekleştirilen açılış yoğun ilgi gördü. Açılış konuşmalarını Thomas Lier ve Ali Hakkan yaptı. Hakkan “Kentlerde yenilenebilir enerji üzerine oldukça gerideyiz, geç kaldığımız bir süreç. Kent geleceğinin öyküsü isimli sergiyi Alman Enstitüsü ile ortak çalışma yürüterek sizlere sunduk. 5 Mart’ta yine sergiyle ilgili bir panelimiz olacak.” şeklinde konuştu.

Lier, “Sergide, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir enerji konularını seçtik. Sergi Stutgart Dış İlişkiler Enstitüsü’nün sergisidir. Sergi şehirlerdeki enerji gelecekte nasıl olacak onları anlatıyor. Eylül ayında da Güneş enerjisi üzerine başka bir sergimiz olacak” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın