Ankara Büyükşehir Belediyesi, 100. Yıl Çarşısı İçin Ulusal Yarışma Düzenliyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, "100. Yıl ve Yakın Çevresi Fikir Projesi" için ulusal ölçekli bir yarışma düzenlediğini duyurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yarışma kültürünü geliştirmek amacıyla Başkent’in tarihi merkezi Ulus’ta inşa edilecek 100. Yıl Çarşısı ve yakın çevresi için fikir projesi yarışması düzenliyor. “100. Yıl Çarşısı ve Yakın Çevresi Fikir Projesi” yarışmasıyla, son yıllarda bakımsız ve terk edilmiş olan bölgenin yeniden canlandırılması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanıyor.

100. Yıl Çarşısı’nın mimari ve kentsel niteliklerinin ortaya çıkarılması, alanın özgünlüğü ile sosyokültürel ve ekonomik değerlerinin görünür kılınması, kentte yaşayanlar tarafından algılanabilir ve gündelik yaşamda deneyimlenebilir hâle gelmesinin amaçlandığı yarışma için başvuru süreci 15 Şubat 2022 tarihinde başlayacak. https://yarismayla.ankara.bel.tr adresi üzerinden proje takvimi ve şartname ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilecek olan yarışmacıların, 10 Mayıs 2022 tarihine kadar kayıt yaptırması ve projelerini teslim etmesi gerekiyor.

Jüri değerlendirmeleri 14 Mayıs 2022 tarihinde başlayacak yarışmada; 3 adet eşdeğer ödüle 100 bin, 5 adet eşdeğer mansiyon ödülüne ise 50 bin TL para ödülü verilecek. Serbest, ulusal ve tek kademeli fikir projesi yarışmasıyla “kültür varlıkları” tanımına giren modern mimarlık mirası örnekleri arasında yer alan Altındağ ilçesine bağlı Ulus’ta, mülkiyeti Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait 100. Yıl Çarşısı ve yakın çevresinde yapılacak değişiklik kamuoyuna sunulacak.

https://www.arkitera.com/etiket/100-yil-carsisi-ve-yakin-cevresi-fikir-projesi-yarismasi/

Etiketler

Bir cevap yazın