Ankara AKM Yerine ‘Doğa Parkı’

Coşkun Erkal ve Filiz Erkal tarafından tasarlanıp 1987 yılında inşaatı tamamlanan ve 1990 yılında Ulusal Mimarlık Ödülleri'nde Yapı Dalı'na layık görülen Ankara AKM'nin arazisinin de dahil olduğu 700 bin m2'lik alana spor kompleksi yapılması planlanıyor.

Sabah.com’da yapılan habere göre:

AKM gidiyor, Doğa Park geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Kültür Merkezi’ni (AKM) amatör kulüp ve sporcuların yanı sıra halkın da yararlanabileceği dev bir spor alana çevirmeyi planlıyor. Geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Etüt ve Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan Doğa Parkı dosyasını Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sundu. 700 bin metrekarelik alan üzerine hiçbir yapı inşa edilmeden içerisinde sadece futbol, basketbol, tenis, hentbol ve atletizm gibi sporların yapılacağı sahaların olacağı dev spor kompleksini detaylı bir şekilde inceleyen Bakan Özhaseki’nin de projeye sıcak baktığı öğrenildi.

Üzerinde Yapı Olmayacak

AKM’ye yapılması planlanan yeni proje ile ilgili SABAH Ankara’ya konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “AKM içerisine Ankaralı gençlerin spor faaliyetlerini yürütebileceği devasa bir kompleks kuracağız. Bu tesisin içerisine herhangi bir yapı inşa edilmeyecek ve bölgenin yeşil alan miktarı arttırılacak. Buraya yapılacak her sahanın bir tribünü olacak ve sporcular bu tribünlerin altına yapılacak soyunma odalarını kullanacak. Ayrıca spor tesisi ile 19 Mayıs’ın olduğu bölgeye yapılacak olan yeni stat üstten birbirine bağlanacak” dedi.

Bu Yıl Başlanacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın yürüttüğü proje kapsamında Doğa Parkı içerisinde 8 futbol, 16 basketbol, 16 voleybol sahası ile 12 adet tenis kortu bulunacak. 4 kilometrelik koşu ve bisiklet yolunun bulunacağı Doğa Parkı’nda ayrıca 30 bin metrekarelik gölet ile 300 bin metrekarelik çim alanı yer alacak. Projeye bu yıl başlamayı planladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Projeye bu yıl içerisinde başlayacağız. Projeyi başladıktan 6 sonrada tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

*Ankara Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesini buradan inceleyebilirsiniz.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi (AKM)

Etiketler

Bir cevap yazın