Anka’dan İkna Olmayana Kamulaştırma Tehdidi

Fikirtepe Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 6 adada Anka Yapı şirketinin yüzde 88'inde anlaşma sağlandığı gerekçe gösterilerek anlaşmayan yurttaşların şirketle 15 gün içinde anlaşması istendi.

Çevre ve şehircilik il müdürlüğünden 15 Şubat’ta yollanan ihtarnamede Fikirtepe Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 6 adada Anka Yapı şirketinin yüzde 88’inde anlaşma sağlandığı gerekçe gösterilerek anlaşmayan yurttaşların şirketle 15 gün içinde anlaşması istendi.

Kadıköy Fikirtepe’de 3 yıl önce başlayan kentsel dönüşüm projesinde kazmayı ilk vuran firma olan ve flasın eşiğine gelen Anka Yapı Fikirtepe’de 3 yılda ikna edemediği Fikirtepe halkını kamulaştırma tehdidiyle haklarını devretmeye zorluyor.

Çevre ve şehircilik İl müdürlüğünden 15 Şubat’ta yollanan ihtarnamede Fikirtepe Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 6 adada Anka Yapı şirketinin yüzde 88’inde anlaşma sağlandığı gerekçe gösterilerek anlaşmayan yurttaşların şirketle 15 gün içinde anlaşması istendi. Şirket tarafından hazırlanan sözleşmenin de ek olarak yollandığı ihtarnamede anlaşmaya gidilmediği takdirde evler mhakkında acele kamulaştırma kararı alınacağı belirtildi. Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Dernek Başkanı Yasin Bektaş kentsel dönüşüm sürecinde tüm şartların yurttaş aleyhine işlediğini belirterek, “Fikirtepe’nin genelinde aynı sorun var. İkna olmayanı kamulaştırmayla tehdit ediyorlar. İnsanlar 60 yıldır orada yaşıyor. Tapuları var. Adil bir sözleşme istiyor. Sözleşmede insanların ne alacağı belli değil. İnsanlara güven verilmiyor. Projenin başlangıç ve bitişi belli değil. Tüm maddeler de şirketi koruyor. Zaten buradaki amaç insan sürmekti. Burada hepimizin geliri belli. Aidatlarını dahi kimse ödeyemez” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bugün randevuları olduğunu belirten Bektaş, “Gene mağduriyetimizi anlatacağız. 3 yıldır direniyoruz. Adalet süreci de çok pahalı. Dava sürecinde giderler konusunda bizlere indirim yapılmalı” dedi. 50 bin metrekarelik üç ayrı adada bine yakın kişiyle sözleşme imzalayan Anka Yapı, 31 Aralık 2013’te Gebze 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne iflas erteleme başvurusunda bulunmuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın