Anıtın yıkılmasına AB’den tepki

AB Komisyonu üyesi Stefan Füle, Kars'taki İnsanlık Anıtı'nın yıkılması ile ilgili önergeye verdiği cevapta, olayı "üzüntüyle" karşıladıklarını belirtti.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Kars’ta yıkılan İnsanlık Anıtı’nın estetik değerini bir devlet organı, hükümet ya da Avrupa Komisyonu’nun yargılayamayacağını, sanat eserlerinin yıkılmasının her zaman ciddi kararlar olduğunu bildirdi. Kars’taki İnsanlık Anıtı’nın yıkılmasıyla ilgili bir soru önergesini yanıtlayan Füle, “Komisyon Türkiye’de Türk-Ermeni dostluğuna adanmış varolan tek anıtının yıkılmasından üzüntü duymaktadır” dedi.

Füle, Avrupa Parlamentosu üyelerinden Lorenzo Fontana’nın İnsanlık Anıtı’nın yıkımıyla ilgili verdiği soru önergesini yanıtladı. Fontana önergesinde Ermeniler tarafından “Büyük Kötülük” olarak adlandırılan 24 Nisan’da başlayan “soykırım”a denk getirilen günlerde, Kars’taki İnsanlık Anıtı’nın yıkımına tanıklık edildiğini bildirdi. 2009 yılında Türkiye ve Ermenistan’ın iki ülke arasında daha yakın ilişkiler kurulmasına yönelik büyük bir anlaşma imzalandığını kaydeden Fontana “Anıt heykeltraş tarafından Türkiye’nin Ermeni halkıyla dostluğunun bir taahhüdünü temsil etmek amacıyla düşünülmüştür. Bununla beraber heykelin varlığı onu büyük bir Müslüman alim’in mezarının yanına konulmuş bir ‘ucube’ olarak tanımlayan Türk Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan tarafından şiddetle kınanmıştır. Birkaç ay sonra, belediye’nin onayıyla, yasak bir alanda dikildiği gerekçesiyle yıkım çalışması başlamıştır” dedi.

Heykeltraş’ın, yıkımı Afganis’tan Bamiyan’da bulunan Buda heykellerinin yıkılışıyla kıyasladığını kaydeden Fontana, soykırımın tanınmasının Türkiye’nin AB’ye adaylığa hazır olması konusunda başvurulacak konulardan biri olduğunu kaydederken “Komisyon Türkiye anıt konusunda görüşme yaptı mı? Hükümete heykel yanında heykelin simgelediğini de ortadan kaldırıp kaldırmadığı sorulacak mı? Benzer bir sembolizm ya da sanat eseri eskisi yerine yapılacak mı?” sorularını yöneltti.

AB’den sanat dersi
AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ise önergeye yanıtında, “Komisyon Türkiye’de Türk-Ermeni dostluğuna adanmış varolan tek anıtının yıkılmasından üzüntü duymaktadır” dedi. Füle şöyle devam etti:

“Ne Komisyon ne de herhangi bir devlet otoritesi ya da yönetim söz konusu heykelin estetik değerini yargılayamazken, bir sanat ürününün yıkılması daima ciddi bir karardır. Anıtın yeri sorun ise, alternatif bir yer düşünülebilirdi.”

Etiketler

Bir cevap yazın