Anadolu’da Son Dönem Osmanlı Duvar Resimlerinde Kent İmgeleri

Banu Parlak Uğurlu'nun kaleme aldığı kitap, Literatürk Academia tarafından yayımlandı.

Osmanlı duvar resimlerinde yer alan kent imgelerinin ne zaman, ne amaçla, nasıl yapıldığını sorgulayan ve bunların cevaplarını ortaya koyan bir çalışmadır.
Prof. Doç. Dr. Hava Selçuk


Topkapı sarayında sultanların yaşama mekanlarının duvarlarını bezeyen duvar resimleri hızla yayılarak Balkanlar’da, Anadolu’da ve Ortadoğu’da; başta konutlar olmak üzere çeşitli yapılarda uygulanmıştır. Bu bilimsel yayın, Anadolu’nun bütün coğrafi bölgelerindeki duvar resimlerini kapsamaktadır. Böylece bugüne kadar yapılan belgeleme ve inceleme çalışmaları güncellenmiş, sorunları saptanmış ve duvar resimleri bilimsel olarak değerlendirilmiştir.
Prof. Doç. Dr. Mustafa S. Akpolat


Osmanlı resim sanatı içerisinde müstesna bir yere sahip olan duvar resmi geleneğinin “Anadolu ölçeğinde” ve “kent imgeleri” başlığı altında ele alındığı bu kitap, farklı yapılar üzerinde bulunan duvar resimlerinde “kent imgelerine” ve imgelerin çıkış kaynaklarına odaklanmakta ve bazı yeni resimli belgeler de sunmaktadır.
Savaş Maraşlı


Osmanlı Modernleşme döneminde duvar resimleri görsel bir belge, bilgi ve imge dünyasının göstergesi… Kent imgeleri… hangi kentler ve nasıl gösterilmiş… Anadolu’yu karış karış gezerek kent manzaralarını belgeleyip değerlendiren bir kitap.
Doç. Dr. Pelin Şahin Tekinalp

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın