Amsterdam’ın İlk Bisiklet Başkanı Göreve Geldi

Amsterdam'ın ilk bisiklet başkanı olarak seçilen 28 yaşındaki Anna Luten, bisikletlilerin itibarını geri kazanmayı hedefliyor.

Bisiklet kullanımının oldukça yoğun olduğu Amsterdam’da ilk kez “bisiklet başkanı” seçildi. Yerel bir bisiklet savunma grubu CycleSpace tarafından yürütülen proje kapsamında bisiklet başkanlığına seçilen 28 yaşındaki Anna Luten, online bir oylama ve deneyimli bir jürinin değerlendirmesi neticesinde göreve gelmiş oldu.

Resmi bir görev olmayan, gönüllülük esasına dayalı bisiklet başkanlığı görevi, kent yöneticileri, plancılar, avukatlar, öğrenciler, turistler ve yerel halk arasında arabuluculuk yaparak bisikletle bağlantılı sorunların çözüme kavuşturulması ve iyileşme sağlanması için çalışmalar yürütülmesini kapsıyor. Amsterdam’ın bisiklet başkanı olarak seçilen Anna Luten, en başta kentte bisikletlilerin itibarını geri kazanmaya çalışacağını ifade ediyor.


Amsterdam’da iş çıkış saatinde bisiklet trafiği

Amsterdam’da bilinen sorunların başında bisiklet park sorunu ve yoğun bisiklet trafiği geliyor. Diğer yandan kentteki bisikletlilerin araç ve yaya hareketini aşarak trafikte hakimiyeti eline alması da bir başka problem olarak görülüyor.

Amsterdam dışında Cape Town, Johannesburg, Brüksel gibi kentlerde de bisiklet başkanlığı sisteminin işlediği biliniyor. Kadıköy Belediyesi’nde de bir bisiklet biriminin kurulacağı duyumlarımız arasında. Umuyoruz İstanbul’da da bisiklet trafiğinin güvenli şekilde işlemesi için gerekli altyapı çalışmaları yerine getirilir.

Etiketler

Bir cevap yazın