Altı Katlı Rampa ile Çevrili Apartman

KANIUE Architects tarafından tasarlanan KUGENUMA-Y Evi, baştan aşağı yapıyı çevreleyen ve her kata erişim sağlayan rampa sistemi ile dinamik bir görünüm sunuyor.

Fotoğraflar: Koji Fujii

Japonya’nın Shonan bölgesinde denize yakın bir konumda yer alan ve beş katlı, basit bir kütle olarak tasarlanan bina için işverenin temel isteği, ne koşulda olursa olsun bütün katlara erişimin kolayca sağlanmasıydı. Bu istek göz önünde bulundurularak yapı, 150 metre uzunluğunda ve altı kat yüksekliğinde bir rampa ile çevrelendi.

Ev sahibinin yaşam tarzı ve denize yakın yaşama arzusu, proje sürecinde ayrıca göz önünde bulunduruldu. Çarpıcı, cömert fakat sade bir mimari yaklaşım, tasarımın yönünü tanımladı. Galvanizli çelikten yapılan rampada koruyucu öğe olarak, yapı tasarımına cesur bir dokunuş katmak adına 1.5 metrelik çelik mesh ağlar tercih edildi. Beş kat boyunca yapıyı izleyen rampa, katların farklı fiziki özellikleri ile bireyleri dinamik bir yolculuğa çıkarıyor: yüksek tavanlı birinci ve ikinci katı, duvarsız bir üçüncü kat izliyor.

Bu basit rampa, başka şekillerde de algılanabiliyor. Dışa doğru oluşturulan genişleme alanı; tüm katlarda kullanılan büyük sürgülü pencereleri kesintiye uğratmadan, iç ve dış mekan arasında karmaşık fakat akışkan bir bağlantı oluşturmuştur. Bu eğimli zemin ayrıca, güneş ışığını engelleyen saçaklar olarak da yorumlanabilir. Bir diğer yandan güvenlik için kullanılan ağlar, görünümü kırarak üst katta ikamet eden sakinlerin zeminden görülmesini engelliyor.

 

Etiketler

Bir cevap yazın