Alpaslan Ataman “Zamansız Mimari” Sergisi Üzerine

Geçtiğimiz yıl vefat eden Alpaslan Ataman için GAD Foundation tarafından açılan Alpaslan Ataman “Zamansız Mimari” Sergisi, vakfın galerisinde ziyaret edilebiliyor.

Gökhan Avcıoğlu ve Gökhan Karakuş, Arkitera’nın ve GAD Foundation’ın YouTube kanallarından yapılacak ortak yayında sergi üzerine sohbet edecek.

Sohbeti 29 Nisan Perşembe saat 16:00’dan itibaren izleyebilirsiniz.

Ataman’ın Osmanlı Mimarisi Çizimlerinin Zamansız Mekansal Tipolojisi

“Alpaslan Ataman, Osmanlı şehirciliğini modern dünyamıza bağlayan önemli bir şahsiyet olan bir mimar, araştırmacı ve entelektüeldi. Bu dönemin planlamasını ve örgütlenmesini mekânsal tipolojiye göre analiz edip Osmanlı mimarisi çizimleri şeklinde araştırmalar yaptı. Özellikle, geçmişte var olup ve artık mevcut olmayan Osmanlı yapılarının kendi el çizimleriyle yaptığı detaylı mimari çizim çalışmaları, Türkiye’deki çağdaş mimarlık söylemine ve özellikle Osmanlı İstanbul’unun mimari ve şehircilik dünyasını görmemize önemli bir katkı sağlamıştır. Alpaslan Ataman’ın “Zamansız Mimari” sergisi, Osmanlı sisteminin geometrisinin algılanmasına ve Batı Medeniyetinde daha geniş bir mimari anlayışla ilişkili olduğunu göstermektedir.”

Etiketler

Bir cevap yazın