Alman Mimar Bruno Taut’un Ortaköy’deki “Taut Evi” Satışa Çıkarıldı

Bruno Taut'un İstanbul’da Ortaköy Emin Vafi Koruluğu’nda kendisi için tasarlamış olduğu 1938 tarihli konut satılığa çıktı. İstanbul'un en ikonik yapılarından olan konut pagodaya benzeyen biçimi ile dikkat çekiyor.

Hürriyet Emlak’ta “Kuruçeşmede koru içinde 600 m2, 2 dönüm bahçeli ev” başlıklı ilanla satışa çıkan Taut Evi’ne biçilen değer 95.000.000 TL.

Koruluk içerisindeki, Boğaz’a bakan sekizgen planlı konut arkadan toprağa otururken ön kısmı betonarme ayak üzerinde duruyor. Toprağa oturan kısım tek kat, öne çıkan kısım oturma mekanlarının yer aldığı iki kattan oluşuyor.

Bruno Taut Hakkında

Bruno Taut (Bruno Julius Florian), 4 Mayıs 1880’de Königsberg’de (eski Doğu Prusya/Almanya) doğdu.

Königsberg İnşaatçılık Okulundaki mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra 1903 yılında Berlin’e taşındı ve burada önce Bruno Möhring’in yanında çalıştı. 1904 ile 1908 yılları arasında Stuttgart’ta Profesör Theodor Fischer için çalıştı. Berlin’e dönüşünü Charlottenburg Teknik Yüksekokulundaki sanat tarihi ve şehircilik eğitimi izledi. Bruno Taut yalnızca bir yıl sonra Franz Hoffmann ile birlikte bir mimarlık bürosu (1913’ten itibaren kardeşi Max Taut ile birlikte) açtı. 1913 de “Falkenberg Bahçe Şehri”ni planladı ve Deutscher Werkbund’un Köln’deki sergisinde Alman cam sanayinin pavyonu olarak “Cam Ev”i tasarladı.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra dışavurumcu-devrimci bir sanat yaratmayı hedefleyen “Sanat için Çalışma Kurulu”nun öncüsü ve “Novembergruppe”nin üyesi olarak ortaya çıktı. 1921 ile 1924 arasında imar kurulu başkanı olarak Magdeburg’da çalıştı. 1920’li yılların ikinci yarısında Bruno Taut konut inşaatı şirketi GEHAG’ın baş mimarı olarak Berlin bölgesinde çok sayıda konut sitesinin inşaatına yoğunlaştı. Yarattığı eserler arasında Britz’teki “Hufeisensiedlung” ve Zehlendorf’taki “Onkel Toms Hütte” adlı orman sitesi sayılabilir. Temmuz 2008’de “Gartenstadt Falkenberg” ve “Hufeisensiedlung” UNESCO dünya kültür mirası ilan edildi. Bruno Taut, 1930 yılında Berlin-Charlottenburg Teknik Yüksekokuluna konut inşaatı ve yerleşim alanında onursal profesör olarak atandı.

Nasyonal Sosyalistlerin iktidara gelmesiyle 1933 yılında İsviçre üzerinden Japonya’ya kaçmak zorunda kaldı. Türkiye’ye göç ettikten sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık bölüm başkanı ve aynı zamanda Ankara’daki Eğitim Bakanlığı Mimarlık Bölümü yöneticisi oldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün katafalkını tasarlamasından sonra, 24 Aralık 1938’de İstanbul’da vefat etti.

Kaynak: http://www.goethe.de/ins/tr/

Etiketler

Bir cevap yazın